dini sohbet

sila
http://www.dinichat.netsitelerinde asıl amaç aşılmış, konu farklı mecralara kaymıştır. Bu tür sitelerde din hariç her şey konuşulmaktadır. Bildiğiniz gibi din en kolay sömürü aracıdır ve bu siteleri açanlar bunu gayet iyi bilmekte, masum insanların halisane duyguları ile oynamaktadırlar.
rainmaker
dinin sömürücülüğü, öyle kolay şekilde 'masumların duygularıyla oynuyorlar,' diye tanımlanmamalı. bu sömürücülerin daha iyi becerdikleri ve daha ciddi bir mesele var: masum ya da masum olmayan, bütün insanların kaderleriyle oynuyorlar. ve çok büyük oynuyorlar. pahalıya malolacak cinsten büyük oynuyorlar.

dini sohbetler bir köşede dursun, ona nasılsa her gece yarısı televizyonlarda şahit oluyoruz. ama dinin kendisi, bu ülkeyi, daha önce hiç bu kadar hiç bu kadar kutuplarına ayıramamış, hiç bu kadar yozlaştıramamış ve hiç bu kadar zarar verememişti.

lenin, dini şöyle tanımlar;
'din, bütün yaşamı boyunca çalışan ve yokluk çekenlere, bu dünyada azla yetinmeyi, kısmete boyun eğmeyi, sabırlı olmayı ve öteki dünyada bir cennet umudunu sürdürmeyi öğretir.'

burada, sömürülen sınıfın 'halisane duygularıyla' oynanmasından çok daha büyük ve kapsamlı sorunlar var. insanların duygularıyla oynanması gibi küçük meselelerle kemalistler (sosyal-şovenler vb) ilgilensin ve -deyim yerindeyse- o konuda bile harekete geçmeden öylece ağlayadurup bu ajitasyona ortak olsunlar.
ancak sosyal-demokratların (komünistler) diyalektik materyalizm'den çıkarmış olmaları gereken sonuçlarla (çelişki ve maddecilik) olayın özüne, pratik ve taktiksel tutumlarla irdelemesi ve karara varması bir an önce şart; çünkü silahlı işçiler, duygusal entelektüel değil, pratik yaşamın insanlarıdır ve asla şakaya gelmezler.

yani, onlar, 'kandırıldık' deyip atmazlar ve arkasından 'ah eski günler' çekip üzülmezler. onların ve bizim derdimiz başımızdan aşkın.
tek bir ortak düşman var,
sağı-solu-yukarısı-aşağısı yok;
işte karşınızda bur ju va zi!
victoria
Dini sohbet nasıl rahatsız edici olabilir anlamış değilim...
Şöyle ki varlık felsefesinin temel sorularından "varlık nedir, tanrı var mıdır? " gibi sorulara cevap arayışının ürünüdür dini sohbetler. Bunu yapmayan yapamayan asıl yaşıyor mu bence bunu sorgulamalı. Neyse demem o ki herkesin tanrısı, tanrı anlayışı farklı olabilir. Bunu nasıl bir dini sohbet içerisinde paylaşmak konusu da sadece onu ilgilendirir. Özgürdür. Bu tarz şeyler manevi şeyler olduğu için kimisine meditasyon kimisine safsata olarak gelebilir, bu da demek oluyor ki bir salın insanı, bir bırakın da ruhani tarafıyla konuşsun. Her ne olursa olsun onun düşünüşüne ve bilişsel süreçlerine engel koyuyor olmak tamamen faşist ideolojinin ürünüdür kanımca. Ve hepimiz faşist saygısız insanlarız. oldu mu!