ekonomiyi biraz büyütebilecek şeyler

tuli
burada fikirlerimizi beyan edelim aramızda devlet büyükleri var belki okurlar.

bence tüm ünilerde devam zorunluluğu kaldırılırsa ekonomi büyür. çünkü okula gitmeyen gençler okul gibi gereksiz bişeye vakit harcamak yerine para harcar, para devir daim olur esnaf gülümser.

bir de burdan oje üreticilerine sesleniyorum içine biraz tutkal damlatın renkli ojelerin. tutkal çok ucuz bişey. böylece hem ojenin maliyeti düşer hem de kızlar oje kuruyunca tutkal hayvan gibi yapıştığından kolay kolay silemez. bir sürüm ojeyle 2 ay geçirirler. daha az aseton ve pamuk tüketip tasarruf yapabilirler.

yine oje üreticileri renkli ojelere biraz cila damlatıp seyrelte bilirler. sonuçta içinde boya yok daha ucuz. böylece tüm ojeler parlak oje olabilir ve yine oje maliyeti düşer.

fırınlar kabuksuz ekmek üretebilirler. zaten ekmeğin kabuğunu benden başka seven yok. ben de sizin mutluluğunuz için bu sevdadan vazgeçerim canınız sağ olsun :') kabuğuna harcanacak hamur tekar ekmak yapmak için kullanılabilir böylece dah az hamurla daha çok ekmek yapılabilir.

hatta yine ekmek fırınları ekmek pişerken içine bisiklet pompasıyla hava basarsa hacmi artar ekmeğin çok gözükür gözümüze ve daha çabuk doyarız. çabuk doyunca ekmek dahil olmak üzere tüm gıda masraflarımız azalır.

bir de son olarak kurukahveci mehmet efendi'ye sesleniyorum: paketlere kahve doldururken içine sigara külü atabilirsiniz bence. maliyetten kısılmış olur. zaten kahve sigrarsız içilen bişey değil, biz farketmeyiz bile.