eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

18martsozluk
evde bir ses olsun dediğim de açıp yüzüne bakmadığım televizyon dizisidir.

kaçıncı bölümde olduğunu bilmiyorum bile. oktay kaynarca' nın, hızır çakırbeyli adlı karakteri canlandırdığı ve 0.5x düzeyinde konuşma şekli ile tüm dizinin aslında 30 dakika bile olmamasıdır.
anoktask
Zülfü Livaneli, Selda Bağcan, Edip Akbayram gibi güzel isimlerin yorumladığı, sözleri Sabahattin Ali'ye ait türküdür. Şiveli yorumlanmadığı için Karadeniz türküsü olduğu anlaşılmaz ancak türkü Rize'de yaşamış sandıkçı şükrü'ye ithafen yazılmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam sandıkçı şükrü, kardeşini bıçaklayan adamı öldürdükten sonra hapse atılır. Daha sonra sevdiği kadının taciz edildiğini öğrenir ve hapishaneden kaçar. Kaçtıktan sonra dağa çıkar, eşkıya olur ve zenginden alıp fakire verir. Halkın gözünde kahraman olan sandıkçı şükrü emniyete göre elbette bir suçludur. Seneler sonra kaçarken yakalanır, "teslim olursan ölmeyeceksin." denir ancak teslim olduktan sonra polisler tarafından sırtından vurularak öldürülür.
Edip Akbayram'ın son yorumunu severek dinliyorum. Bu güzel türkünün adını alakasız, saçma sapan, mafyacı bir diziye verdikleri için üzgünüm. İnsanların aklına eşkıya dünyaya hükümdar olmaz diyince o dandik dizi değil, asıl sahibi türkü gelmeli.