iz bırakan kitap cümleleri

iche iche oldu nietzsche
okunduğu zaman kendinizden parçalar bulduğunuz, dünya görüşünüzü değiştirebilecek cümlelerdir.
eskiden şeytan denince, kızıl boynuzlu, çatal sakallı, zıpkın kuyruklu bir cehennem zebanisi gelirdi akla...

dipsiz fırını andıran ağzından ecel zehirleri saçan bir iblisti o...
bizi günaha çağıran bir provokatör... lanetli bir ecinni...

modern zamanlar, kuşkuculukla birlikte geldi.

endüstrileşmeyle küçük dünyasının sınırlarını aşan insanoğlu, göç yolunda önce inançlarını kaybetti. dine ait ne varsa sorgular oldu.

böylece romantizm çağında kiliseye karşı direnişin kahramanına dönüştü şeytan... ve asırlardır kilit altında tutulan hazların zincirini çözüverdi. yasakların yerine tutkuları koydu; acıların yerine zevkleri...

daha önemlisi, insanoğlu şeytanın ayak izlerini gökkubbede değil, kendi içinde aramaya başladı. cehennemde sandığını, bilinçaltında buldu.
aslında çatışmanın tarafları iki omzumuza konmuş melekle şeytan değil, herbirimizin içinde kök salmış iyilik ve kötülük duygularıydı.
korkular yatıştı, modernite iblisle barıştı ve insanlık "romantik şeytan"la tanıştı.

(mephistopheles / jeffrey burton russell )
hallumzade
kitabın akışında önemli etkileri olan, genellikle aforizma olarak kabul edilebilecek cümlelerdir. ya okurken altı çizilir ya da bir kenara not alınırlar. kimi zaman bir cümledir, kimi zaman ise komple bir paragraf.

-En iyiyi ararken iyiyi kaybediyorsunuz.
dönüşüm-franz kafka
biletci
Ahlaksız bilim olur mu? Hikmetsiz, irfansız, insafsız bilim; binbir türlü aşırılıkla mermiler, bombalar, tehditler, ölümler yağdırıyor. Eskiden illetten kurtaran, mikroplardan koruyan bir bilim vardı. Şimdi, virüslere üniforma giydirip üstümüze salıyorlar: Biyolojik silah.

Çocuklar bir kuzuyu kucaklamadan, kelebeğin peşinden koşamadan, tavşanla bakışmadan büyüyor. Sincap, leylek, ceylan, keklik..anca ekranda görülebiliyor artık. Sıhhatin, emniyetin ve hakkaniyetin manasından kopmuş bilim benden uzak olsun.Irak'ta 1 milyon insan öldürüldü. Hâlâ Amerikan hapishanelerinde yüzbinlerce masum işkence görüyor, iğfal ediliyor..Bilim adamlarından çıt yok..
Niye?
Silah şirketlerinin hizmetinde çalışıyorlar da ondan..Vahşetin,cinayetin, deliliğin emrindeler!

Korkma Ben Varım/Murat Menteş
gizli ajans
"Devinimin olduğu yerde ışık, ışığın olduğu yerde kaçınılmaz gölge vardır. Hayat ışıkla mümkünse de, hayatın anlamı gölgelerde saklı durur. Zamanın ölü doğmuş çocuklarını görürsünüz karaltıların içinde. Sözcükler, suskunluklar, şarkılar, ağıtlar, yeminler, ihanetler, kahkahalar, gözyaşları, sevinçler, hayal kırıklıkları ve yüzler… En çok da yüzler. Neden söz ettiğimi biliyorsunuz. Bütün aşklar küllenir, bütün babalar ölür, bütün hikayeler biter. Birinin yıkıntıların nöbetini tutması gerekir; işte o yüzden, biri hariç, bütün çocuklar büyür.

Gölgesini kaybeden insan, gölgenin kendisine dönüşür."

Alper Canıgüz-Cehennem Çiçeği