majör depresyon

mediocregenius
öncelikle belirtmek istediğim nokta şu ki, depresyon halk arasında genel olarak küçümsenen ama sonuçlarının kişi üzerinde ki etkileri muazzam olan bir hastalıktır. kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülen, her yaşta görülmesine rağmen ortalama 20 yaş civarında ortaya çıkan klinik depresyon olarakta geçen depresyonun varyasyonu. günlük hayatta herkes zaman zaman depresif hissedebilse de depresyon belirtilerinin 2 hafta aralıksız ve üzerinde sürmesi bir majör depresyon işaretidir.

başlıca majör depresyon belirtileri;
-bitkinlik, tükenmişlik gün boyu enerjisiz hissetme,
-değersizlik ve suçluluk hisleri,
-zayıflamış konsantrasyon, kararsızlık,
-insomnia, hypersomnia,
-günlük aktivitelere karşı belirgin ilgi kaybı, önceden zevk alınan şeylerden zevk alamama,
-huzursuzluk,
-tekrarlayan intihar ve ölüm düşünceleri,
-kayda değer kilo kaybı veya alımı
-yoğun unutkanlık

özellikle erkeklerde ki belirtileri arasında,
-aşırı madde, alkol kullanımı
-asabilik ve öfke

hafife alınmaması gereken, profesyonel yardım ve bazı vakalarda ilaç kullanımı ile tedavi edilebilen psikolojik bir hastalıktır.

ilk atak yaşandıktan sonra risk arttığı için tekrar edebilir. tetikleyicilerin ne olduğunu fark ederseniz onlardan uzak durarak o riski azaltabilirsiniz.

bu durumda bir arkadaşa sahipseniz, "takma kafana bu kadar", "olur öyle bak bilmem kimin ne derdi var", "nolur yine depresyonda olma", "sevişsen geçer bak valla", "bu amına koduğum niye intihar etmiyor? bütün enerjimi sömürdü." gibi amipsi, salak cümleler kurmayın. enerjisi olmadığı için muhtemelen cevap bile veremeyecektir karşınızda ki, ancak unutmayacaktır da.
bu başlıktaki tüm girileri gör