mustafa kemal atatürk

admin
Dünya üzerinde yaşamış hayatını Türkiye Cumhuriyeti uğruna harcamış ve gönlünü bile kaptıracak zamanı kalmadan tüm benliğini vatan topraklarına adamış 1881-1938 tarihleri arasına dünyayı sığdıran ulu önderimiz. dünyanın ondan sonra kıskanıp süper kahraman filmleri çektiğine bile inanıyorum. hiç kusura bakma (bkz:marvel) yüzyıllar geçse de sen bizim süper kahramanımıza yetişecek bir karakter bulamayacaksın.
hallumzade
yaşamını bir milleti kurtarmaya adamış, hayatı boyunca yalnız kalmış, karizmasıyla dünya devletlerini yerle bir etmiş, dehasıyla alemi kendine hayran bırakmış, yokluktan türkiye cumhuriyetini yaratmış, muhteşem insan. şunca yıl geçti, değil zekası, ahlak anlayışı, giyim tarzı buna benzeyebilen bir kişi gelmedi dünyaya.
ragnar
maalesef ülkemizde atatürk'ü kötülemenin o kadar boku çıktı ki, artık kim atatürk hakkında ileri geri konuşsa çomar diyerek geçiştiriyoruz.. hapse atıyor ve hakaret yağmuruna tutuyoruz..
bunun önüne geçilmesi için yapılması gereken tek şey eğitim.. eğitimin önemini halen daha mücadelesini verdiğim bir olay ile anlatmak istiyorum..
benim ailem muhafazakar bir aile.. demokrat parti'ye oy atan %1veya 2'lik kesimden.. annem ve çoğu akrabası halen daha said nursi'nin yazdığı risale-i nur adlı kitapları okumakta.. bu kitabın bir kısmında atatürk'ün deccal olduğu söylenmekte.. deccal dediğimiz kavramda islam'da kıyamet zamanı gelecek olan şeytani varlık olarak'ta geçmekte.. ve böyle bir aile yapısında yetişince doğal olarak bende atatürk düşmanı olarak yetiştim.. tarikat çocuğuydum bir nevi.. lise 2'de seral hoca diye bir tarihçimiz vardı. dersler o kadar akıcı geçiyordu ki eve gittiğimde 3,5 saatlik ilber ortaylı'nın habertürk kayıtlarını izliyordum.. üstüne savaş belgeselleri.. belirli bir müddet sonra kurtuluş savaşıyla alakalı kitaplar okuduğumda savaşın sadece askerler ile kazanılmadığını anlamış oldum.. bana dayatılan ve duyduklarım genellikle "atatürk cephede savaşmadı askerleri arkadan izlerdi sadece" tarzı saçma sapan cümlelerdi..
öğrendiğimde öyle bir utandım ki.. bu cumhuriyet gerçekten kolay kurulmadı.. bu ülke gerçekten kolay kurtarılmadı.. o yüzden atatürk hakkında kötü düşünceler varsa kafanızda halil inalcık'ın "atatürk ve demokratik türkiye" kitabını kesinlikle öneriyorum.. ve sevdiğiniz bir tarih öğretmeniyle bu konuları konuşmak zihniyetinizi yönlendirebilir.. umarım türkiye de artık atatürk gibi kahramanlara laf edilmez.. umarım artık eğitim konusunda halkımız cahil yetişmez.. entry'mi atatürk'ün güzel bir sözüyle bitiriyorum..
"büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin. herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır; kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın. bundan sonra da sana büyük derlerse bunu söyleyenlere güleceksin."