reddit

kafam bir milyon
bir social bookmarking uygulaması.Amazon'un web trafiği analiz platformu Alexa'ya göre, tartışma platformu Reddit artık ABD'de Facebook'tan daha fazla ziyaret ediliyor.
Google en çok ziyaret edilen site, geri kalanı YouTube, Reddit, Facebook ve Amazon olarak sıralanıyor.

Reddit nedir?
2005'te açılmış olan site, günümüze kadar inanılmaz bir kullanıcı katkısı aldı ve bilgi kaynağı olmak adına ciddi bir arşiv oluşturmayı başardı.

Reddit, aylık yüz milyonları bulan ziyaretçi sayısı, her gün yerine bir yenisi eklenen ve kullanıcılarına katkı sunan tartışmaları, bu tartışmaların editörler tarafından kontrol altına alınması gibi kontrol mekanizmalarıyla kullanıcılarına hizmet sunan bir komünite sitesidir.

Kullanıcılar burada kendilerine özel olarak topluluklar oluşturabilmekte, bunları gönüllü olarak kendileri yönetebilmekte ve dışarıya açabilmekteler. Tamamen gönüllü olarak hizmet veren ve redditör olarak adlandırılan denetleyicileri sayesinde de tartışmalar seviyeli bir şekilde yürümekte ve hakarete, aşağılamalara, “trollük” olarak adlandırılan konu baltalama faaliyetlerine mümkün olduğunca engel olunmakta.

Sitenin “görgü kuralları” olarak açıkladığı başlıklardaki açıklamalarının bir kısmı da bu yazdıklarımıza dayanıyor: karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın ve diyaloglarınızı internet ortamında söyleyebildiklerinizi yüzüne söyleyip söyleyemeyeceğini tartarak gerçekleştirin.
kaynak: http://www.medyaakademi.org/2014/11/24/reddit-nedir-nasil-kullanilir/

mediocregenius
aaron swartz tarafından kurulan online platform. aklınıza gelebilecek her konuda ve ilgi alanında bir adet subreddit bulabileceğiniz güzel platform. reddit'in meşhur bir karanlık yüzü bulunmakla birlikte, çok eşelenmediği takdirde dark side'a geçiş yapmadan kullanabilirsiniz. her subreddit'in kendi kuralları vardır, kenara yazarlar. kurallara uymayanlar için perma ban uygulanabilir.

takip ettiğim bazı subredditler;
https://www.reddit.com/r/worldnews/
https://www.reddit.com/r/urbanexploration/
https://www.reddit.com/r/SketchDaily/
https://www.reddit.com/r/shittyaskscience/
https://www.reddit.com/r/Physics/
https://www.reddit.com/r/photography/
https://www.reddit.com/r/nasa/
https://www.reddit.com/r/pcgaming/
https://www.reddit.com/r/MachineLearning/
https://www.reddit.com/r/Filmmakers/
https://www.reddit.com/r/HistoryPorn/
https://www.reddit.com/r/itookapicture/
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/
https://www.reddit.com/r/astrophotography/
https://www.reddit.com/r/audiophile/
https://www.reddit.com/r/dadjokes/
https://www.reddit.com/r/Documentaries/
https://www.reddit.com/r/ExposurePorn/
https://www.reddit.com/r/horror/


son olarak redditin kurucusu erken ölen genç dahilerden, aaron swartz'ın belgeseli.