türkiye'de rock müzik

horizon
arabesk müzik motiflerini temel alan müzik. bir rock müzik sanatçısı olarak üzülerek belirtiyorum. (bkz:istisnalar kaideyi bozmaz)

öncelikle türkiye'de 70'li yıllardan süregelen arabesk esintisi/furyası hala devam etmekte. şimdi ünlü olan grupların veya sanatçıların çoğu arabesk şarkıların coverlarıyla ünlü olmuştur. bunu yazımın en sonunda, bir numaralı listede örneklendireceğim.

burada sormamız gereken ilk soru, cover nedir, ne değildir sorusudur. coverlamak veya türkçe hali ile yorumlamak, kesinlikle aynı şarkıyı farklı enstrümanlarla icra etmek değildir. burada katılan yorum, sadece enstrümana özgü tekniklerle süslemek olabilir. ve bu şarkıyı yorumlamak değildir. gerçek bir cover örneği;
ikinci olarak, günümüzde coverla çıkışını yapmayan bir çok yeni -indie- grupta arabesk motiflerini açıkça görebiliyoruz. özellikle vokalistteki -bir efkar edasıyla söylenen- kapalı ve nağmeli vokaller bunun en büyük örnekleridir. örnek parçaları yazımın sonunda iki numaralı listemde belirteceğim.

kompozisyonumun sonuç kısmına gelirsek, cover müzik kesinlikle yanlış veya kötü bir şey değildir. ama belirttiğim gibi cover adı altındaki çoğu şarkı, sadece o şarkının başka enstrümanlarla çalınmasıdır.

günümüzdeki arabesk esintisi sadece rock müzikte değil, türk popunda da geçerlidir. (bkz:aleyna tilki)
rock müzikte arabesk esintileri olması güzel veya çirkin diyemem, ancak doğru değildir diyebilirim. zira bir çok ünlü müzikoloji profesörleri ve türk dili araştırmacıları türkçe'nin sözcük yapısının rock müziğe uygun olmadığını belirtmektedir. bu konuda detaya girmeyeceğim, araştırmak isterseniz anahtar sözcükleriniz hece ölçüsü, aruz ölçüsü, uyak, kafiye ve prozodi kavramları olacaktır.

liste 1;
(bkz:duman - her şeyi yak)
(bkz:ogün sanlısoy - ben de özledim)
(bkz:mor ve ötesi - sevda çiçeği)
(bkz:pera - adını sen koy)
(bkz:kalben - haydi söyle)
(bkz:kurban - felek bile ağladı)
(bkz:can gox - haydar haydar)
(bkz:kargo - yıldızların altında)
(bkz:gripin - dalgalandım da duruldum)
(bkz:piiz - vazgeç gönül)
(bkz:pilli bebek - haram geceler)
(bkz:seksendört - masum değiliz)

liste 2;
(bkz:yüzyüzeyken konuşuruz - ne farkeder)
(bkz:adamlar - yanmış içinden)
(bkz:manga - şehr-i hüzün)
(bkz:duman - aman aman)
(bkz:hayko cepkin - gelin olmuş)
(bkz:model - mey)
black ivy
bu basligi kim acacak diye bekledim(kendim acmaya usendim cunku).acan kisi sasirtmadi(jargon reyis).

neyse türkiye'de rock müziğe yeterince önem verilmediği bariz ortada.varsa yoksa pop ve rap muzik.en basitinden gelelim hayko cepkin'e.'adam anırıyor ki sarkı yapmıyor yeaaaa' ulan andaval tripkolikten baska muzik kültürü olmayan insansın.gelip hayko'nun sanatina laf yapiyosun.ben bunu defalarca yasadim.tamam sen rock yine dinleme.ama dinleyene de 'satanist,kedi kesiyor yav' gibi yakıstırmalarda da bulunamazsin.

neyse ülkenin zeytinli ve türevi rock ağırlıklı festivallerle daha da iyilestigini, en yakin zamanda yabanci rock gruplarinin geldiği festivallerin artmasini umut ediyoruz.

edit:canakkale'de rock muziği konusunda buyuk bi kitle oldugunu dusunuyorum.joker bar adli mekanin rock bar olmaktan cıktıgı ama hala metal,rock geceleri yapılması insanı mutlu ediyor.gercekten muzikten anlayan insanların umarım yolu acılır ve ulkede yeni nesil eskileri aratmayacak rock grupları olur.(yeni şarkılara açız)