türkiyedeki trolleme kültürü

tuli
Şimdi size kendim yaşadığım süreçle birlikte bu işin nerden nereye geldiğini anlatacağım, sözlükte bazı yazılarım yanlış anlaşılıyormuş, öncelikle affına sığınıyorum gıcık ettiğim kişilerin ve anlatıyorum.

Trolleme kültürü aslında 1900 lerin başında laurel ve hardy çiftinin sessiz sinemayı görsel rabarba ve slapstick ile buluşturmasıyla başlamıştır. İzleyenlerin çoğu gülerken bir kısım ise aptallık olarak nitelendirmekteydi.

Fakat bu komedi tarzının temelinde hoşgörüyü zorlama ve iyi niyeti suistimal etme olduğu için haksız sayılmazlardı.

Türkiyeye troll kültürünün gelişi aziz nesin hikayeleri iledir. Aziz nesin trolleme sanatını kaliteli bir şekilde yapmayı başarmış; hikayelerinde bir kesimi sinirlendirirken diğer bir kesimi güldürüp düşündürmüştür.

Devam eden zamanlarda 1960 ve 1980 yıllarında türkiyenin yaşadığı bir takım olaylar insanları gülmek ve güldürmekten uzaklaştırdığı için trolleme sanatının sinir bozucu yapısını halk kaldıramamış ve troll komediden soğumuştur.

1990 ve 2000 li yıllarda cenk erdem çiftinin abzürd komediyi radyo programlarına taşıması yavaş yavaş troll kültürünü anadolu ve trakyaya tekrar getirmiştir. Yine aynı dönemde içinde abzürd ve troll içeren televizyon dizileri, sinema filmleri çekilmeye başlanmış, bir yandan softcore komedi ile yarışmaya başlamıştır.

(hani lan o diziler filmler yalan atma diyenlere uzaylı zekiye ve neredesin firuze girsin.)

Trolleme ve abzürd mizahı 2010 lu yıllara girerken bobiler.org iyice körüklemiştir. ( yep yeni bir ergen olarak burada ben mizaha yön vermeye başlıyorum) Bobiler diye anılan internet sitesinde siyasi, sosyal algı ile ilgili görsel komedi içerikleri oluşturulmuş ve dönemin gençleri tarafından çok hızlı benimsenmiştir. Çoğumuzun rumuzunu educatedear olarak bildiği internet fenomeni bobileri bir dönem tek başına ayakta tutmayı başarmış daha sonra benim de dahil olduğum bir isyan ile bobiler.org kendi kendini bitirmiştir.

Bu dönemde internet meydanını boş bulan bir gurup inci sözlük yazarı, "biz bu boşluğa birşeyler dolduralım da hava almasın :) " mantığıyla siyasi sosyal ayrım yapmaksızın birbirleriyle komik hikayeler ve görseller paylaşıp eğlenmiş ve halkın sempatisini kazanmıştır. Fakat iyi yönetilemeyen bu sözlük kısa sürede mizahın zerresinden anlamayan az gelişmiş kalitesiz insanlarla dolup saçmalamaya başlamıştır. 0.facebook trollemesi gibi türk troll tarihinin en büyük olayını gerçekleştirmiş olan sözlük bu süre zarfında uykusuz dergisinde çizilen ipek ve burak karikatür serisi gibi sapıklık içeren ve komediden uzak bir platform haline gelmiştir. Serkan incinin de siyasi kimliğini belli edip tüy dikmesi üzerine inci sözlüğün tadı kaçmış, 9gag'a bile caps kültürünü öğreten sözlük yer ile yeksan olmuştur. İşin başındaki güzel motto yerini "biz bu boşluğa yarrağımızı sokalım da nefes alamasın xd" gibi laflara bırakmıştır.

Günümüze yakın dönemde ise zaytung haber sitesi troll kültürünü resmi olarak devam ettiren tek kurumdur. Bunun dışında benim gibi yurtsuz kalmış göçebe troller ise ağırlıklı olarak twitter'da toplanmıştır.

Şu anda inci sözlüğün son döneminde getirdiği büyük yıkımın enkazını temizlemekte zorlanan trollistan bir lideri veya mecrası olmadan toparlanmaya çalışmaktadır.

Saygılarımı bilgim ile birlikte sunar, hoş görünüze sığınırım.

İmza: eski kral tuli