confessions

anoktask

Yazar - 1. Nesil  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 226
  2. takipçi 11
  3. puan 886

feminist olmak istiyorum ne yapmalıyım

anoktask
Girileri görünce utandıran başlık. Arkadaşlar feminist olmak için bunların hiçbirini yapmanıza gerek yok, kadın erkek eşitliğine inanmanız yeterli. Hatta bunun için de feminist olmanıza gerek yok, gerçekten. Feminizim sadece cinsellikle, kalıplarla, kılla tüyle anlaşılacak bir mesele değil. Günümüz popüleritesine aldanarak son derece önemli noktaları olan bir bakış açısını karalamanıza da lüzum yok. Yahu Tam kendimi "kendini sınırlama, düşüncelerini bir sözcükle sınırlamak zorunda değilsin, illa bir şey olmana gerek yok." diye ikna etmeye çalışıyorum, pat diye böyle utandıracak şeyler görüp düzeltme gereği duyuyor savunmaya geçiyorum. Neyin ne anlama geldiğini iyi araştırın, salak saçma insanlardan gördüğünüz her şeyi aslında öyle diye bilmeyin, bizi de uğraştırmayın. Kadının toplumdaki varlığını savunan bir düşünce ile sizin sokakta gördüklerinizin uzaktan yakından alakası olamayacağını düşünecek akla sahipsiniz. Genelleme yaparken de bu akla sahip olduğunuzu unutmayın. Kendinizin yerine başkalarını utandırmayın. Yapan yapıyor, siz yapmayın.

kavuşmak

anoktask
Bir yolun, bir vaktin sonunda beklenene ulaşmaktır. Bu bir sevgili, bir anne, bir evlat da olabilir; bir hayal, bir amaç, bir gün de olabilir. Ne olduğu fark etmeksizin kıymeti büyük bir andır. Şükrettirir.

20 kasım

anoktask
Dünya çocuk hakları günüdür. Çocuklarımızın haklarını korumak adına bu hakların neler olduğunu bilmek oldukça önem taşımaktadır. Lütfen çocuk Hakları Sözleşme maddelerine bir göz atın.

Üzerlerine bombaların yağdığı savaşların olmadığı, açlık ve susuzlukla karşılaşmadıkları, haklarının ihlal edilmediği, sevgiyle büyüdükleri, hep gülümsedikleri, hak ettikleri bir dünyada tüm aydınlıklar çocukların olsun.

ortak sosyal medya hesabı açan çiftler

anoktask
Ciddi ciddi acıdığım çiftlerdir. Ortak bir hayat paylaşmayı, kendi özel hayatlarını yok saymak olarak görüyorlar. Ayrıca çoğunun bu hesapları açmalarının temel sebebi kıskançlık, kontrol etme arzusu. Hem ayrı ayrı hesapları olduğunda polemik yaşıyorlar hem de sosyal medyadan uzak duramıyorlar. Bir de bunların ayrı ayrı hesapları olduğu halde birbirlerinde muhakkak şifreleri olan türleri var. Yahu adı üstünde "şifre". O kişiye özel. Sevgilisi olman neyi değiştirir? Paranoyakça işler.

kaliteli yalnızlık

anoktask
Kendini seven, kendini keşfetmeye açık, kendi kendini eğlendirebilen insanların yaşadığı yalnızlıktır. Bu kişiler yalnız başına alışverişe de çıkar, yemek de yer, kahve de içer. Bundan gocunmaz. Çünkü aptal değildir.

kadın kadındır çiçek babandır

anoktask
Genellikle haklı bulduğum söylemdir. Asıl mesele çiçek olmak değil, kadının herhangi bir obje yerine konulmasıdır. Bir kadının dalından koparılmak yerine çiçek olmamayı tercih etmesi en doğal hakkıdır. Konuyu anlamak için geniş bir çerçeveden bakmak gerekir. çiçeğim diye sevildiğiniz saygı çerçevesinde ilişki yürüttüğünüz sevgili ile toplum içinde kadın çiçektir diyip evde karısını döven herif bir değildir elbette. Bu sözün ikinci türler yüzünden ortaya çıktığını ve maalesef toplumda bu türlerin oldukça yer kapladığını biliyor olmalısınız.

düğün

anoktask
Gereksiz olduğu halde yapma mecburiyeti hissettiren alengirli evlilik törenidir. 20'li yaşlarda "off abi düğün ne yha:d" diye düşünürken birkaç sene sonrasında kendinizi inanılmaz rahatsız gelinlik/damatlık içinde böğürerek halay çekerken bulabilirsiniz. Bir bakıma evli insan yaşamına giriş öncesi stres atma görevi gördüğünü düşünürsek belki de sıcak bakarız. Şaka şaka. Ona dökülecek parayla nereler gezilir görülür.

10 kasım

anoktask
Geldi işte yine... Sıkıntısı birkaç gün öncesinden çöküyor insanın içine. 80 yıl olmuş yiğidim aslanım öleli. 80 senedir yetim ülkem. Canım Atatürk, yıllar önce ışığa uzanan o yolu açmasaydın ne olurdu halimiz bilmem. Belki bir başkası açardı, belki yıllar sonra elbet o bataklıktan çıkardık. Biz Türk'üz, asla yenilmeyiz; yenilsek de küllerimizden yeniden doğarız, bilirsin. Ancak bu aziz kurtuluşun çok mükemmel bir detayı var: Sen. Neydi çıkarın? Öyle ya, sorguluyor işte insan. Biz gençler saf güvenin olduğu çıkarsız bir dünyaya açmadık gözümüzü. Bu dünyada herkes kendi derdindeydi biz doğduğumuzda, büyüyoruz ve çıkarlar, kalpazanlıklar, iğrençlikler de büyüyor. Hiç değişmeyen, kirlenmeyen, bozulmaya yüz dahi tutmadan ve sönmeden kalan tek şey senin ışığın. Nasıl yaptın bunca şeyi? Tüm dünyaya kafa tutmuşsun be adam! Herkes vazgeçerken seni yolundan koymayan, bu kadar güven veren neydi sana? Nasıl da yiğitçe savaşmışsın cephede düşmanla, masada cehaletle. Kimseden korkmamışsın. Nasıl olur! Halkın içine girip herkesin derdini kendi ağzından dinlermişsin. Sanat galerilerine, spor müsabakalarına gidermişsin. Ah bir de o mükemmel müzik zevkin... Öyle şık giyinirmişsin ki asaletin siyah beyaz fotoğraflardan bile parlıyor. Yahu sen cumhurbaşkanısın herkesin içinde zeybek oynarmışsın! "Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir" demişsin bir de. O dönemde bile nasıl bu kadar kültürlü, öngörülü, ilerici olabildin? Bunları yazarken, ölümünden tam 80 yıl sonra bile seni anarken nasıl dolabiliyor hala gözlerim? Ha bir de tüm ümidinin bizde olduğunu söylemişsin. Merak etme. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimize and içtik. Öyle laf olsun diye değil, bilesin. Böylesine mükemmel bir lider bize güvenip bunları söylüyorsa vardır bir bildiği. Yolun yolumuzdur. Sonsuz sevgi ve saygı ile.

ders çalışamamak

anoktask
Geçen yıl son sınıftayken kpss'ye hazırlandığım dönemlerde yaşadığım durumdu. Bir gazla başladığım düzenli çalışma rutini yaklaşık 5 ay sonra çöp oldu. Amaaan zaten yapamam diyerek bıraktım, o 5 aylık çalışma ile ortalamanın üstünde bir puan aldım. 5 ay daha çalışsaydım, 5 puan daha alır şimdi atama bekliyor olurdum. Kafama tüküreyim.

can kazaz

anoktask
Canım sakinlik istediğinde sesini aradığım tatlı şarkıcıdır. Kendi halimde (Nil İpek düeti) en sevdiğim şarkısı olmakla beraber hemen hemen tüm şarkılarını çok beğeniyorum. "Bunca yıl" şarkısı bayağı ses getirdi, tavsiyedir.
Edit: (bkz:şarkı ve şarkıcı önerileri) başlığını görmeden yazmışım, onun altına yazdım farz edin.

annenin yaşlanması

anoktask
Durup düşününce insanın yüreğine ağırlık çöktüren durum. Bakıyorum da eskiden aynı şeyleri giyerdik, şimdi anneme uzun geliyor benim kıyafetlerim. Küçülüyor yaşlandıkça. İki gözümün çiçeği...

pişmanlık

anoktask
Bir klişe olarak, sonucunda ders alınması gerekilen duygudur. O dersi alamadığınızda adım atmaya korkacak seviyeye getirir."offf pişman olmak istemiyorum." der, hiçbir şeye cesaret edemezsiniz. Ama eğer yaşadığınız pişmanlıktan bir şey öğrendiyseniz cesaret bile verir. "bu sefer aynısı olmayacak." der, yolunuza bakarsınız.

meb 2023 eğitim vizyonu

anoktask
Atama bekleyen öğretmenlerin beklentilerini karşılamasa da çocuklarımız için birçok müjde veren çalışmadır. Zaten bizden geçti, çocukların yüzü gülsün diyor ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ben kimsem artık.
0 /