confessions

anoktask

Yazar - 1. Nesil  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 226
  2. takipçi 11
  3. puan 830

ahbap

anoktask
Haluk Levent öncülüğünde kurulmuş, kısa sürede Türkiye'nin neredeyse her iline yayılmış, bir sürü güzel insanın güzel işler yaptığı resmi dernektir.

vampir-köylü

anoktask
Eğlenceli bir arkadaş grubu ile saatlerce oynanabilen, insanların içindeki potansiyel yalancıyı dışarı çıkaran gizemli oyun. Genellikle 8-10 kişi ile oynanır. Oyunda köylüler vampirleri bulmaya çalışmaktadır çünkü vampirleri asmadıkları her gece bir köylü ölecektir. Ancak vampirleri bulmaya çalışan köylülerin yine bir köylüyü astırma ihtimali de yüksektir. Şahsen ben vampir de olsam köylü de olsam genellikle ilk turda eleniyorum. Kuyuya taş atan deli olmak zor.

10 kasım

anoktask
Geldi işte yine... Sıkıntısı birkaç gün öncesinden çöküyor insanın içine. 80 yıl olmuş yiğidim aslanım öleli. 80 senedir yetim ülkem. Canım Atatürk, yıllar önce ışığa uzanan o yolu açmasaydın ne olurdu halimiz bilmem. Belki bir başkası açardı, belki yıllar sonra elbet o bataklıktan çıkardık. Biz Türk'üz, asla yenilmeyiz; yenilsek de küllerimizden yeniden doğarız, bilirsin. Ancak bu aziz kurtuluşun çok mükemmel bir detayı var: Sen. Neydi çıkarın? Öyle ya, sorguluyor işte insan. Biz gençler saf güvenin olduğu çıkarsız bir dünyaya açmadık gözümüzü. Bu dünyada herkes kendi derdindeydi biz doğduğumuzda, büyüyoruz ve çıkarlar, kalpazanlıklar, iğrençlikler de büyüyor. Hiç değişmeyen, kirlenmeyen, bozulmaya yüz dahi tutmadan ve sönmeden kalan tek şey senin ışığın. Nasıl yaptın bunca şeyi? Tüm dünyaya kafa tutmuşsun be adam! Herkes vazgeçerken seni yolundan koymayan, bu kadar güven veren neydi sana? Nasıl da yiğitçe savaşmışsın cephede düşmanla, masada cehaletle. Kimseden korkmamışsın. Nasıl olur! Halkın içine girip herkesin derdini kendi ağzından dinlermişsin. Sanat galerilerine, spor müsabakalarına gidermişsin. Ah bir de o mükemmel müzik zevkin... Öyle şık giyinirmişsin ki asaletin siyah beyaz fotoğraflardan bile parlıyor. Yahu sen cumhurbaşkanısın herkesin içinde zeybek oynarmışsın! "Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir" demişsin bir de. O dönemde bile nasıl bu kadar kültürlü, öngörülü, ilerici olabildin? Bunları yazarken, ölümünden tam 80 yıl sonra bile seni anarken nasıl dolabiliyor hala gözlerim? Ha bir de tüm ümidinin bizde olduğunu söylemişsin. Merak etme. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğimize and içtik. Öyle laf olsun diye değil, bilesin. Böylesine mükemmel bir lider bize güvenip bunları söylüyorsa vardır bir bildiği. Yolun yolumuzdur. Sonsuz sevgi ve saygı ile.

annenin yaşlanması

anoktask
Durup düşününce insanın yüreğine ağırlık çöktüren durum. Bakıyorum da eskiden aynı şeyleri giyerdik, şimdi anneme uzun geliyor benim kıyafetlerim. Küçülüyor yaşlandıkça. İki gözümün çiçeği...

hayal kırıklığı

anoktask
Hayallerin gerçeklerle örtüşmemesi sonucu oluşan buruk duygu. Hayal kurmak; gerçekleşmesi uzak olan bir güzelliğin düşleştirilmesidir, ne kadar uzak olduğunun farkındasındır nasılsa, sonuca ulaşması pek mühim değildir. Hayal kırıklığı olarak nitelendirdiğimiz şey aslında beklentinin karşılanmamasıdır. Beklenti somut bir karşılık ister, bu da tamamen kişiye bağlıdır. Yani bizim hayal kırıklığı olarak nitelendirdiğimiz kavram kendi aptallığımızın ötesi değildir.

20 kasım

anoktask
Dünya çocuk hakları günüdür. Çocuklarımızın haklarını korumak adına bu hakların neler olduğunu bilmek oldukça önem taşımaktadır. Lütfen çocuk Hakları Sözleşme maddelerine bir göz atın.

Üzerlerine bombaların yağdığı savaşların olmadığı, açlık ve susuzlukla karşılaşmadıkları, haklarının ihlal edilmediği, sevgiyle büyüdükleri, hep gülümsedikleri, hak ettikleri bir dünyada tüm aydınlıklar çocukların olsun.

bozcaada

anoktask
Her gittiğimde deşarj olup döndüğüm huzur dolu ada. Gece sokakta da yatsanız güvendesinizdir. Lütfen sadece fotoğraf çekilmek için gitmeyin, biliyorum insan o sokakları görünce kafayı yiyor ama telefonu bir kenara bırakıp tadını çıkarırsanız çok daha memnun ayrılırsınız.

obsesif kompulsif kişilik bozukluğu

anoktask
Mükemmeliyetçi, denetim ve düzen konusunda süreli kaygı taşıyan ve bu nedenle de sürekli vakit kaybı yaşayan kişilerde görülen kişilik bozukluğudur. Sürekli ayrıntılara takılırlar, kurallarla yaşarlar, plan ve program ile uğraşıp dururlar. Ahlak, doğruluk ya da değerler gibi konularda katılardır. Oldukça cimrilerdir. Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu obsesif kompulsif bozukluk ile karıştırılmamalıdır. Kişilik bozukluğu, yaşam tarzı haline getirilir ve her alanda kendini gösterir. Obsesif kompulsif bozuklukta belli takıntılar ve davranışlar vardır.

erkeklerden soğuma sebepleri

anoktask
İlişki başlayana kadar farklı, başladıktan sonra çok çok farklı olmaları. Sevgili olduktan sonra bir rehavet çöküyor üstüne adamların. Kadını kendilerine bağlıyorlar, ayrılamaz zannedip asıllarını ortaya çıkarıyorlar. Sonra kadın niye böyle vıdı vıdı. (Genelleme değildir, böyle olan erkekler için yazılmıştır.)

öpüşmek

anoktask
İçinde biraz olsun his varsa dünyanın en güzel olayı olabilir. İyi ya da kötü fark etmez karşındaki insan seni heyecanlandırabiliyorsa dudağın değmesi bile yeter.

eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

anoktask
Zülfü Livaneli, Selda Bağcan, Edip Akbayram gibi güzel isimlerin yorumladığı, sözleri Sabahattin Ali'ye ait türküdür. Şiveli yorumlanmadığı için Karadeniz türküsü olduğu anlaşılmaz ancak türkü Rize'de yaşamış sandıkçı şükrü'ye ithafen yazılmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam sandıkçı şükrü, kardeşini bıçaklayan adamı öldürdükten sonra hapse atılır. Daha sonra sevdiği kadının taciz edildiğini öğrenir ve hapishaneden kaçar. Kaçtıktan sonra dağa çıkar, eşkıya olur ve zenginden alıp fakire verir. Halkın gözünde kahraman olan sandıkçı şükrü emniyete göre elbette bir suçludur. Seneler sonra kaçarken yakalanır, "teslim olursan ölmeyeceksin." denir ancak teslim olduktan sonra polisler tarafından sırtından vurularak öldürülür.
Edip Akbayram'ın son yorumunu severek dinliyorum. Bu güzel türkünün adını alakasız, saçma sapan, mafyacı bir diziye verdikleri için üzgünüm. İnsanların aklına eşkıya dünyaya hükümdar olmaz diyince o dandik dizi değil, asıl sahibi türkü gelmeli.

önemli olanın iç güzellik olması yalanı

anoktask
İlişkideki evreye göre ya da kişinin beklentisine göre değişen durumdur. Bir insanla ilk kez karşı karşıya geliyorsanız müneccim değilseniz içini bilemezsiniz, e haliyle dış görünüşüne göre karar vereceksiniz. Çünkü dışını beğenmeyen içini de merak etmez. İçini merak ettiniz, öğrendiniz ve size uymadıysa sadece dış görünüşü için de katlanamazsınız. Her şey dengesinde güzeldir.

twitter

anoktask
Gündemin takip edilebilmesinin yanında gündemi değiştirebilecek bir sosyal medya platformudur. Mizah akışı burada başlar ve diğer mecralara aktarılır. Instagram'da "ahahahaha ne kadar komik kanka baksana." diye paylaştığınız şeyleri biz saatler, belki günler öncesinde Twitter'da görmüş oluruz mesela. Bunun yanında kendi düşüncelerinizi, duygularınızı paylaşabilir; dilediğiniz kadar boş yapabilirsiniz. Kimsenin umrunda olmaz çünkü Twitter'da gösteriş yoktur. Yani olmamalı.

beşiktaş

anoktask
1903'te jimnastik kulübü olarak kurulmuş, sonrasında sportif faaliyetlere ağırlık vermiş büyük kulüptür. Renkleri siyah beyaz, simgesi kara kartal, taraftar grubu çarşıdır. Taraftarın her gece efkarı, gözündeki yaşı, sigara dumanıdır; bitmeyecek sevdasıdır.

türk kızı

anoktask
Kendisini "mecburiyetten" kabul ettirmek zorunda kalmayacak kadar akıllı, güzel, alımlı olanları mevcut bireylerdir. Her ırkta ya da cinsiyette toplumsal algıya göre değişen iyi/kötü, güzel/çirkin, akıllı/zeki insan vardır. Bunu "türk kızı" şeklinde genellemek yersizdir.

öğretmenler yazın sokakları süpürsün

anoktask
Buna Tuli'nin çok güzel bir cevabı vardı: "Sevgili öğretmenlerimiz zaten yaz kış sokaktaki iti, serseriyi süpürüyor." Süpürmekle kalmıyor, topluma faydalı bireyler haline getiriyor. Eğitim hayatınızda karşınıza çıkan kötü öğretmenler yüzünden bu kutsal mesleği kötüleyemezseniz. Mesleğini kötü yapanlar her alanda karşımıza çıkıyor.

mutluluk sebebi olan şeyler

anoktask
Yeni kulaklık almak ve beraberinde yeni müzikler keşfetmek
Yolculuk yapmak (nereye olduğu fark etmez)
Kitap almak
Güzel bir diziye başlamak
Özlenen bir yere, kişilere kavuşmak
Yemeğin üstüne çay içmek (sigara eşliğinde)
Uykunun gelmesi ve uyuyabilmek
Küçük ve izole bir buluşmada kafa insanlarla tanışıp saatlerce vakit geçirebilmek
Müzik dinleyerek deniz kenarında yürüyüş yapmak
Yazı yazmak (içini kağıda dökmek)
Olmak istediğin yerde olabilmek
öpüşmek (en önemlisi)

kişilik bozukluğu

anoktask
Bireyin biliş, duygulanım, kişilerarası işlevsellik ve dürtü kontrolünde yaşadığı bozukluklar sonucu oluşan ruhsal problemlerdir. Kişi bulunduğu toplumdan belirgin olarak sapan sürekli davranışlar gösterir.
Türlerini şöyle bırakıyorum, tek tek açıklayacağım.
antisosyal kişilik bozukluğu
paranoid kişilik bozukluğu
şizoid kişilik bozukluğu
şizotipal kişilik bozukluğu
sınırda/borderline kişilik bozukluğu
histrionik kişilik bozukluğu
narsistik kişilik bozukluğu
çekingen kişilik bozukluğu
bağımlı kişilik bozukluğu
obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu

şizotipal kişilik bozukluğu

anoktask
Kişinin aşırı derecede içedönük olduğu, sosyal ilişkilerde sorunlar yaşadığı ve bunlara bilişsel ve duyuşsal algısal bozuklukların da eşlik ettiği kişilik bozukluğudur. Oldukça tuhaf bir görünüme sahip olabilirler. Acayip bir konuşma ve düşünüş şekilleri vardır. Batıl inançlar, 6. Hisler, gaipten sesler havalarda uçuşur. İnsanlara pek güvenmez, yakın ilişki kurmazlar.

çomü

anoktask
1992 yılında kurulmuş, Çanakkale ili sınırları içerisindeki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kısaltılışıdır. Çömü değil, Çomü.

sarayın diktatörlüğü

anoktask
Ülkeyi yöneten kişinin bir "saray"ının olması, bu sarayı halktan gelen kaynakla dilediği şekilde donatması ve halkın da bunu "yapacak tabiiiii reis!" Şeklinde karşılaması diktatörlüğü kaçınılmaz kılıyor elbette. Adamın ailesini geçindir(eme)diği para reisinin su içtiği bardaktan az ve bununla gurur duyuyor. Gel de böyle memlekette diktatör olma.

hastası olunan sözler

anoktask
"Güzel olmak zorunda değilsin. Kimseye güzellik borcun yok. Ne erkek arkadaşına / kocana / partnerine, ne iş arkadaşlarına, özellikle de sokaktaki rastgele adamlara. Annene borçlu değilsin, çocuklarına borçlu değilsin, topluma borçlu değilsin. Güzellik, “kadın” denilen bir alanı kapladığın için ödediğin kira değil.

-Diana Vreeland