confessions

anoktask

Yazar - 1. Nesil  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 120
  2. takipçi 11
  3. puan 788

ahbap

anoktask
Haluk Levent öncülüğünde kurulmuş, kısa sürede Türkiye'nin neredeyse her iline yayılmış, bir sürü güzel insanın güzel işler yaptığı resmi dernektir.

vampir-köylü

anoktask
Eğlenceli bir arkadaş grubu ile saatlerce oynanabilen, insanların içindeki potansiyel yalancıyı dışarı çıkaran gizemli oyun. Genellikle 8-10 kişi ile oynanır. Oyunda köylüler vampirleri bulmaya çalışmaktadır çünkü vampirleri asmadıkları her gece bir köylü ölecektir. Ancak vampirleri bulmaya çalışan köylülerin yine bir köylüyü astırma ihtimali de yüksektir. Şahsen ben vampir de olsam köylü de olsam genellikle ilk turda eleniyorum. Kuyuya taş atan deli olmak zor.

obsesif kompulsif kişilik bozukluğu

anoktask
Mükemmeliyetçi, denetim ve düzen konusunda süreli kaygı taşıyan ve bu nedenle de sürekli vakit kaybı yaşayan kişilerde görülen kişilik bozukluğudur. Sürekli ayrıntılara takılırlar, kurallarla yaşarlar, plan ve program ile uğraşıp dururlar. Ahlak, doğruluk ya da değerler gibi konularda katılardır. Oldukça cimrilerdir. Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu obsesif kompulsif bozukluk ile karıştırılmamalıdır. Kişilik bozukluğu, yaşam tarzı haline getirilir ve her alanda kendini gösterir. Obsesif kompulsif bozuklukta belli takıntılar ve davranışlar vardır.

hayal kırıklığı

anoktask
Hayallerin gerçeklerle örtüşmemesi sonucu oluşan buruk duygu. Hayal kurmak; gerçekleşmesi uzak olan bir güzelliğin düşleştirilmesidir, ne kadar uzak olduğunun farkındasındır nasılsa, sonuca ulaşması pek mühim değildir. Hayal kırıklığı olarak nitelendirdiğimiz şey aslında beklentinin karşılanmamasıdır. Beklenti somut bir karşılık ister, bu da tamamen kişiye bağlıdır. Yani bizim hayal kırıklığı olarak nitelendirdiğimiz kavram kendi aptallığımızın ötesi değildir.

eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

anoktask
Zülfü Livaneli, Selda Bağcan, Edip Akbayram gibi güzel isimlerin yorumladığı, sözleri Sabahattin Ali'ye ait türküdür. Şiveli yorumlanmadığı için Karadeniz türküsü olduğu anlaşılmaz ancak türkü Rize'de yaşamış sandıkçı şükrü'ye ithafen yazılmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam sandıkçı şükrü, kardeşini bıçaklayan adamı öldürdükten sonra hapse atılır. Daha sonra sevdiği kadının taciz edildiğini öğrenir ve hapishaneden kaçar. Kaçtıktan sonra dağa çıkar, eşkıya olur ve zenginden alıp fakire verir. Halkın gözünde kahraman olan sandıkçı şükrü emniyete göre elbette bir suçludur. Seneler sonra kaçarken yakalanır, "teslim olursan ölmeyeceksin." denir ancak teslim olduktan sonra polisler tarafından sırtından vurularak öldürülür.
Edip Akbayram'ın son yorumunu severek dinliyorum. Bu güzel türkünün adını alakasız, saçma sapan, mafyacı bir diziye verdikleri için üzgünüm. İnsanların aklına eşkıya dünyaya hükümdar olmaz diyince o dandik dizi değil, asıl sahibi türkü gelmeli.

çomü

anoktask
1992 yılında kurulmuş, Çanakkale ili sınırları içerisindeki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kısaltılışıdır. Çömü değil, Çomü.

önemli olanın iç güzellik olması yalanı

anoktask
İlişkideki evreye göre ya da kişinin beklentisine göre değişen durumdur. Bir insanla ilk kez karşı karşıya geliyorsanız müneccim değilseniz içini bilemezsiniz, e haliyle dış görünüşüne göre karar vereceksiniz. Çünkü dışını beğenmeyen içini de merak etmez. İçini merak ettiniz, öğrendiniz ve size uymadıysa sadece dış görünüşü için de katlanamazsınız. Her şey dengesinde güzeldir.

sarayın diktatörlüğü

anoktask
Ülkeyi yöneten kişinin bir "saray"ının olması, bu sarayı halktan gelen kaynakla dilediği şekilde donatması ve halkın da bunu "yapacak tabiiiii reis!" Şeklinde karşılaması diktatörlüğü kaçınılmaz kılıyor elbette. Adamın ailesini geçindir(eme)diği para reisinin su içtiği bardaktan az ve bununla gurur duyuyor. Gel de böyle memlekette diktatör olma.

hastası olunan sözler

anoktask
"Güzel olmak zorunda değilsin. Kimseye güzellik borcun yok. Ne erkek arkadaşına / kocana / partnerine, ne iş arkadaşlarına, özellikle de sokaktaki rastgele adamlara. Annene borçlu değilsin, çocuklarına borçlu değilsin, topluma borçlu değilsin. Güzellik, “kadın” denilen bir alanı kapladığın için ödediğin kira değil.

-Diana Vreeland

twitter

anoktask
Gündemin takip edilebilmesinin yanında gündemi değiştirebilecek bir sosyal medya platformudur. Mizah akışı burada başlar ve diğer mecralara aktarılır. Instagram'da "ahahahaha ne kadar komik kanka baksana." diye paylaştığınız şeyleri biz saatler, belki günler öncesinde Twitter'da görmüş oluruz mesela. Bunun yanında kendi düşüncelerinizi, duygularınızı paylaşabilir; dilediğiniz kadar boş yapabilirsiniz. Kimsenin umrunda olmaz çünkü Twitter'da gösteriş yoktur. Yani olmamalı.

beşiktaş

anoktask
1903'te jimnastik kulübü olarak kurulmuş, sonrasında sportif faaliyetlere ağırlık vermiş büyük kulüptür. Renkleri siyah beyaz, simgesi kara kartal, taraftar grubu çarşıdır. Taraftarın her gece efkarı, gözündeki yaşı, sigara dumanıdır; bitmeyecek sevdasıdır.

türk kızı

anoktask
Kendisini "mecburiyetten" kabul ettirmek zorunda kalmayacak kadar akıllı, güzel, alımlı olanları mevcut bireylerdir. Her ırkta ya da cinsiyette toplumsal algıya göre değişen iyi/kötü, güzel/çirkin, akıllı/zeki insan vardır. Bunu "türk kızı" şeklinde genellemek yersizdir.

öğretmenler yazın sokakları süpürsün

anoktask
Buna Tuli'nin çok güzel bir cevabı vardı: "Sevgili öğretmenlerimiz zaten yaz kış sokaktaki iti, serseriyi süpürüyor." Süpürmekle kalmıyor, topluma faydalı bireyler haline getiriyor. Eğitim hayatınızda karşınıza çıkan kötü öğretmenler yüzünden bu kutsal mesleği kötüleyemezseniz. Mesleğini kötü yapanlar her alanda karşımıza çıkıyor.

çevrimiçi yazarlar

anoktask
Okulun bitmesine yakın artan sınavlar, işler güçler nedeniyle sayısı oldukça azalan yazarlardır. Şahsen ben az önce resmen sözlükte ders çalıştım. Bayağı özet falan çıkardım yani. Bir miktar kitlemiş olabilirim fakat önemli şeyler, en azından fikriniz olmuş olsun. Teşekkürler 18martsozluk.com

deniz

anoktask
Olmadığı yerde durmakta zorlandığım doğa harikası. Yaz kış fark etmeksizin rahatlatıyor insanı. Kışın kenarına gidip buz gibi havada o dalgaların kayalara çarpışını izlerken, yazın da kendini yüzüne bırakıp gökyüzünü izlerken rahatlıyorsun. Çok güzelsin deniz, çok.

5 haziran

anoktask
dünya çevre günü olarak kutlanan tarihtir. Hepimiz üniversite öğrencisiyiz. kalkıp burada çevreyi temiz tutalım, aman efendim yerlere çöp atmayalım falan demeyeceğim elbette. Zaten çevrenin de bizim korumamıza ihtiyacı yok. biz zarar vermediğimiz sürece asıl doğa bizi koruyor. Bunu hatırlasak yeter.

kişilik bozukluğu

anoktask
Bireyin biliş, duygulanım, kişilerarası işlevsellik ve dürtü kontrolünde yaşadığı bozukluklar sonucu oluşan ruhsal problemlerdir. Kişi bulunduğu toplumdan belirgin olarak sapan sürekli davranışlar gösterir.
Türlerini şöyle bırakıyorum, tek tek açıklayacağım.
antisosyal kişilik bozukluğu
paranoid kişilik bozukluğu
şizoid kişilik bozukluğu
şizotipal kişilik bozukluğu
sınırda/borderline kişilik bozukluğu
histrionik kişilik bozukluğu
narsistik kişilik bozukluğu
çekingen kişilik bozukluğu
bağımlı kişilik bozukluğu
obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu

şizotipal kişilik bozukluğu

anoktask
Kişinin aşırı derecede içedönük olduğu, sosyal ilişkilerde sorunlar yaşadığı ve bunlara bilişsel ve duyuşsal algısal bozuklukların da eşlik ettiği kişilik bozukluğudur. Oldukça tuhaf bir görünüme sahip olabilirler. Acayip bir konuşma ve düşünüş şekilleri vardır. Batıl inançlar, 6. Hisler, gaipten sesler havalarda uçuşur. İnsanlara pek güvenmez, yakın ilişki kurmazlar.