confessions

hallumzade

Moderatör  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 77
  2. takipçi 6
  3. puan 529

plaka takıntısı

hallumzade
gerçekten de tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. şayet insan bir gün aniden önünden geçen bir arabanın plakasını 3 sene önce hatay dışında gördüğünü hatırlayabiliyorsa artık tehlike çanları çalmaya başlamıştır. hangisi tesadüftür orasını bilmiyorum benim 3 sene sonra aynı plakayı hatırlamam mı yoksa o aracın 3 sene sonra karşıma çıkması mı. ilçede ezbere bildiklerimi saymıyorum bile..

recep tayyip erdoğan'ın seçim çalışması açıklaması

hallumzade
cumhurbaşkanı erdoğan seçim kampanyalarında cadde ve sokakların bayrak ve afişlerle donatılmasıyla ilgili olarak, 'günümüzde buna ihtiyaç yok. bunu ilkel buluyoruz. gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz' dedi. neyse, para yok para. bırakın ilkellik kılıfıNI. ülke resmen ilkellikle yarışmamak için can çekişiyor. bu mu ilkellik oldu?

zeki müren

hallumzade
aşkın kavurduğu güneş.
1931 yılı 6 Aralık tarihinde dünyaya gelen ve belki de gelmiş geçmiş en güzel seslerden birine sahip olan efsanevi Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve şair Zeki Müren 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
87. Yaş günü kutlu olsun Saygı ve özlemle...

tcmb'nin 2019 enflasyon hedefinin yüzde 5 olması

hallumzade
türkiye cumhuriyet merkez bankası (tcmb) tarafından yayınlanan, '2019 yılı para ve kur politikası' raporunda yer alan absürt enflasyon hedefidir. tcmb, enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi, daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanmasının hedeflendiğini bildirdi. neye dayanarak bunu söylediğini şahsen çok merak ediyorum. işin komik tarafına bakın ki bu kurum, 2012 yılından bu yana her yıl enflasyon hedefini %5 olarak açıklamış! peki kaç tanesi tutmuş? hiçbiri!

5 aralık dünya kadın hakları günü

hallumzade
5 Aralık 1934'te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti Ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. İsviçre, İtalya ve Fransa gibi ülkelerden yıllar önce siyasi haklarını kazanan Türk kadınının, "Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı" tanınmasının 84'üncü yılı kutlu olsun.

mehmet ali alabora'ya yakalama kararı

hallumzade
bir çeşit paradoksa doğru evrilmeye başlayan gezi olayları ilgili yakalama kararıdır. istanbul cumhuriyet başsavcı vekili hasan yılmaz tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebi için alabora'nın gürcistan ve arap dünyasındaki ayaklanmalarda rol oynayan otpor lideri sırp ıvan maroviç ile istanbul ve mısır'da gezi olayları öncesi yaptığı görüşmeler delil olarak dosyaya koyuldu. savcılığın mahkemeye gönderdiği yazıda, mehmet ali alabora, eşi ayşe pınar alabora, defne anter, yazar handan meltem arıkan ve reklamcı metin osasogie edomwonyi'nin 18-21 haziran 2012'de istanbul'da, 7-15 temmuz 2012'de ise mısır'da ıvan maraviç ile görüştüklerine dikkat çekildi. maroviç'in mısır'da bulunduğu sırada kavala'nın da yurtdışında olduğuna vurgu yapıldı.

ekonomik vaziyet kötüleştikçe gezi sürekli gündeme getirilecek ve belki de bu konu üzerine insanları kışkırtacak kararlar kasten alınacak. iktidarın klasik taktiğidir bu. bir şeyler kötüye gidiyorsa, bir düşman yaratıp milletin önüne atarlar. millet de onunla uğraşıp durur.

franz kafka

hallumzade
her gün dünyevi hayatına son vermek isteyen yazar. babasıyla arası hiçbir zaman iyi olamamış, sürekli azınlık hayatı yaşamış tanımsız insan. 5 kere evlenmeyi denemiş, olmamış. Milena en büyük yaralarından biridir. Kendisi ile uzun yıllar kafayı bozmuş biri olarak yaklaşık 5 yılımı onu anlamak için harcadım. Oğuz Atay'ın romanlarına farklı bir bakış açısı getirme hususunda öncü olmuştur. Özellikle de 'tutunamayanlar' adlı romanında kafka'ya sıkça rastlarsınız. Aforizmalar kitabını not defterim gibi yanımda taşırım. 'dünyayla olan savaşında dünyanın yanında ol' diyebilecek kadar kendi materyalizmini aşmış insandır. kafka okumak anlamak herseyden daha farklıdır, normal bir hikaye okur modda kafka okunursa kafa karıştırıcı ve yorucu bir etki yapar ve sonuçta hiçbir şey anlaşılmaz. kafka bir rüya gibi yaşanmalı, kendinizi kaybederek okursanız onu anlarsınız.

oda arkadaşı

hallumzade
bir valizin içine sığdırdığınız tüm gerekli eşyalarınızla yeni bir şehirde yeni bir hayata başlamak amacıyla yerleştiğiniz yurt odasında karşınıza çıkıveren insandır. hiç gidip görmediğiniz bir şehirden, hiç girmeyi düşünmediğiniz bir bölüme girmiş, apayrı bir birey apayrı bir yaşamdır. "merhaba" dersiniz biraz ürkek, biraz çekingen. o akşam aynı odada uyuduğunuzda hakkında bildiğiniz tek şey adıdır. günler ve aylar ve hatta yıllar geçer o odada. güzel anlarınızın yanı sıra sürtüşmelerinize, sinir krizlerinize rağmen avuç içi kadar bir alanla kısıtlı iç içe bir hayat sürersiniz. 3 sene sonunda "yeter yahu gidiyorum ben başka odaya" çıkışları yapsanız da farkedersiniz ki, düzeninizin bir parçası olmuştur o insan, alışmışsınız, sevmişsinizdir, gidemezsiniz. kalırsınız kaldığınız yerde. Ailenizin bir parçası olmuştur artık.

3 aralık 2018 tüik enflasyon açıklaması

hallumzade
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında enflasyon yüzDe 1.44 düştü. Yıllık enflasyon ise yüzde 21.62 oldu.
EN YÜKSEK ARTIŞ AYAKKABI VE GİYİMDE
Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, sağlıkta %0,57, konutta %0,47, lokanta ve otellerde %0,41 ve alkollü içecekler ve tütünde %0,17 artış gerçekleşti.
EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ULAŞTIRMADA
Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında %2,85, eğlence ve kültürde %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,74 düşüş gerçekleşti.
BU YIL EN FAZLA EV EŞYASINDA FİYATLAR ARTTI
TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler %27,87, gıda ve alkolsüz içecekler %25,66, konut %24,76 ve eğlence ve kültür %21,18 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

demet akalın okan kurt barışması

hallumzade
Ülkemizde binlerce kadın, kocasından 'sözde' boşanıyor. Dul ve yetim maaşı alıp ailecek kocasıyla yaşamaya devam ediyor. Başından beri anlaşmalı olduğuna inandığım bir boşanma idi zaten. Okan kurt'un Borçları ötelenmiş oldu. Birlik olup sıkıntıları atlatmak yerine para yoksa bende yokum şeklinde olan ilişkiler günümüzün gerçeği.

pazar günü erken kalkmak

hallumzade
hiçbir olumlu yönü olmayan sinir edici biyolojik refleks. hafta içi kalkmamak için telefonun alarmı defalarca ötelenir, işe geç kalınır, 5 dakika fazla uyku için koştura koştura evden çıkılıp ayakkabının bağcıkları bile asansörde bağlanır. derken pazar gelir, uyuyup dinlenmek yapılabilecek en güzel şey iken sabahın 6 sında gözler açılır.

kavuşmak

hallumzade
uzun süre başka bir yerde bulunan, özlemi çekilen, sevilen bir kimseyle bir araya gelmek, onunla yeniden görüşmek.
Bir nevi nefesinizi suyun altında uzun süre tutup, bir anda aldığınız andır. kavuşmak, mücadeledir. hayali bile yaşam enerjisi verir.

yeşil çay

hallumzade
her içişimde "ya ne biçim tadı var bunun, İğrenç bir daha içmeyeceğim" dediğim ama normal çaya alternatif olması nedeniyle burnumu tıkayıp içtiğim şey. sallama olanlarından uzak durulması gereken çay türüdür. çünkü hakikisiyle alakaları yoktur. uzak doğu mutfağı ürünleri satan yerlerden ya da kaliteli baharatçılardan temin edebilirsiniz. bunlar kurutulmuş yaprak seklinde olup 3 tepeleme çay kaşığı bir demliğe kafi gelmektedir. suyu görünce zaten maydanoz gibi yaprak halini alırlar.

iz bırakan kitap cümleleri

hallumzade
kitabın akışında önemli etkileri olan, genellikle aforizma olarak kabul edilebilecek cümlelerdir. ya okurken altı çizilir ya da bir kenara not alınırlar. kimi zaman bir cümledir, kimi zaman ise komple bir paragraf.

-En iyiyi ararken iyiyi kaybediyorsunuz.
dönüşüm-franz kafka

fed

hallumzade
Finans dünyası için büyük önem arz eden ve Amerika Birleşik Devletleri'nin para politikalarından sorumlu olan ABD Merkezi Bankası (FED), 23 Aralık 1913 tarihinde Federal Rezerv Sistemi adıyla kurulmuştur. FED'in uluslararası piyasalar için büyük önem taşımasının nedeni, dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahip ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri'nin para politikalarını yönetmesinden kaynaklanır. Para basma yetkisini elinde bulunduran FED, bastığı paranın ne kadarını piyasaya süreceği ile ilgili de planlamalar yapıyor. Doların hem az hem de çok piyasada kalması büyük krizlere yol açabildiği için uluslararası piyasalara FED yön veriyor. Uluslararası piyasaların tamamındaki faiz oranlarına etki edebilecek bir güce sahip olan Amerikan Merkez Bankası'nın bu özelliğinin bir de negatif yönü bulunuyor. Globalleşen bir dünyanın neticesi olarak ABD'nin mali durumunda ortaya çıkabilecek bir kriz veya sarsıntı, diğer ülkelere de fazlasıyla yansıyor. Bu nedenle FED'in verdiği faiz kararları tüm ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

asgari ücret

hallumzade
Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Devletin, belli temsilcilerin katılımıyla her sene güncellediği asgari ücret tutarı ülkede hangi iş kolunda ve hangi yasaya tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı temsil etmektedir. Ülkemizdeki anlamı açlık sınırının da altında kıt kanaat geçinmeye çalışmaktır. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 1.893,21 TL
Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.166,81 TL oldu.
Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2.312,86 TL
1603 TL olan asgari ücretle Bugün dört kişilik bir ailenin sadece 21 günlük gıda harcamasını karşılayabilmekte. Yoksulluk sınırı tutarına ise ancak 8 gün yetmekte.
Ve şunu da belirtmeliyim ki 2019'da yapılacak zam oranının en fazla %22 olmasını bekliyorum. maalesef ki enflasyon oranıyla doğru orantılı olarak refah artışı olmayacaktır.

yazarlardan fıkralar

hallumzade
yazarın daha çok güncel olaylar üzerine görüşlerini, düşüncelerini güzel bir üslupla, kanıtlama amacı gütmeden ve fazla derinliğe kaçmadan anlattığı küçük fikir yazısıdır.

fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. birden yağmur bastırır. hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. bu sırada hepsinin dikkati odada yanmakta olan soba üzerinde toplanır. soba yerden 1 m. kadar yukarıda, altındaki dizili taşların üzerindedir. sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.
-kimyacı, "adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış".
-fizikçi, "adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş".
-jeolog, "burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış".
-matematikçi, "sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış".
-antropolog, "adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş".
bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarıda olmasının nedenini sorarlar.
- adam cevap verir:
- "boru yetmedi."

oje sürmek

hallumzade
tam son tırnağın kenarındaki fazlalıkları almış ve 'ohh sürdüm bitti' derken en olmayacak yere elin çarpması ile biriktirilen tüm sabır küpçüklerinin patlamasına ve sinir harbi geçirilmesine neden olan aktivitedir.

black friday

hallumzade
Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Ülkemizde son bir kaç yıldır moda olan bu günler de ürünleri birkaç gün önce iki katına çıkarıp black friday diye yine eski fiyatına indirip satıyorlar. Hadi işletmelerin politikasını geçtim İndirim günlerinin kara Cuma şeklinde çevrilip 'İslama yönelik yapılan saldırıdır' diye gündeme gelmesine ne demeli. Komik. Ve yazık.

sufle

hallumzade
Fransız mutfağının baş tacı tatlılarındandır. 1650′li yıllarda çırpıcının keşfedilmesi ile mutfaklarda yerini alan ve yaygınlaşan bir tatlı. benim için sadece sevgilime sürpriz yaptığım tatlıdır. Çikolata bezginliğimin sonucu olarak tadına halen bakmadım.

çocuk ruhlu kalmak

hallumzade
Neşeli kalbin kuş gibi kanat çırpma arzusuna uyum göstermektir. sorumluluktan ve yaşamın pürüzlerinden kaçmaktır. göz bebeklerindeki parlaklığı, sevimli çocuk gülüşlerini, neşeli sözleri, belli insanlara ya da eşyalara komik isterik bağlılığı sürdürmektir. ömür boyu hep bir içtenlikle gülebilmek, ruhu genç tutabilmektir.
çocuk RUHLU kalmak, ceplerinde her dem aşk kırıntılarını bulundurmaktır. çocukluktaki o eşsiz duyguyu bir ömre yaymaktır. bu kalpsiz dünyayı sevebilmek için hayatı saçlarından yakalayıp tutup yüzüne çevirmek ve öpebilmektir. bir ömür telaşlı, heyecanlı, duygulu, ürkek, mutlu, mesut, bahtiyar ve şirin bir İNSAN olarak yol almaktır.
kahraman, cesur, güzel çocuklar gibi soluklanmak, her yeni günü ümitle kucaklamaktır.

ortak sosyal medya hesabı açan çiftler

hallumzade
ortaklaşa yapabilecekleri en büyük olayın sosyal medya hesabı açmaktan ileriye gidemediği çiftlerdir. sosyal medyanın amacını kavrayamadığını düşündüğüm çiftlerin gerçekleştirdiği aktivitedir. bu kişilerin çevreye vermek istedikleri mesaj henüz anlaşılamamış olup (şahsım adına anladığım "iki vücut, tek beyin" takılıyoruz.) muhtemelen birbirlerine vermek istedikleri mesaj "ben sensiz bir hiçim" mesajıdır. romantizm adına gerçekleştirilen bu eylemin çoğumuzda yarattığı izlenim ise "acilen arkadaşlığımı gözden geçirmeliyim"dir.

diyet yapmak

hallumzade
sağlığın ve zindeliğin korunması için gerekli olan beslenme düzenidir. kilo verildikçe devam edilmek istenen olaydır. Pazartesi başlamadığınızda daha başarılı olursunuz. en zor kısmı ilk 20 gündür. ilk 20 günü atlattıktan sonra, kişi bu yeni yemek yeme düzenine alışır ve devamını getirmek kolaylaşır. çoğu zaman fazla kilolardan ziyâde, diyetinizi eleştiren insanlara karşı yapılan mücadeledir. azim önemli.

sözlük yazarlarının okumakta olduğu kitaplar

hallumzade
aeden. azra kohen'in kitabı. Bu kitap öyle bir kitap ki içinde anlatılanlar sayesinde ömürlük bir bilince sahip olabilir, yaşadığımız gezegen ve insanlık için yapabileceklerimizin farkına varabiliriz. zaten genelde diğer kitaplarında da bunu hissettiriyor. Aeden gezegeninden dünyamıza ışıklanarak gelen iki tane “insan” ın gözünden biz “insansıları” izlemek dehşet verici. İnsansılar diye hitap ederken ne demek istediğini o kadar iyi anlıyorsunuz ki hiç itiraz edecek haliniz bile kalmıyor. Çünkü bir sisteme hizmet eden köleleriz biz maalesef ki. tavsiye ederim.

muzlu süt

hallumzade
sabah kahvaltısı açısından oldukca uygun bir alternatif olmakla beraber şahane tok tutan içecek. Bir kaç damla bal ile beraber atom etkisi yaratabilirsiniz. Muzlu olan bütün yiyeceklere ve içeceklere bir sürü kalp. Komaya girebilirim.
0 /