confessions

hallumzade

Moderatör  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 101
  2. takipçi 7
  3. puan 788

cheilinus undulatus

hallumzade
Napolyon Balığı.
Kafasının üzerindeki yumruluk nedeniyle Napolyon'un ünlü şapkasına benzetilen ve bu yüzden Napoleon Wrasse adı verilen bu tür arasında bazıları 4 insan kadar büyüyebiliyor. Güçlü cesur bir balık olan Napolyon balığı insanlarla çok iyi iletişime geçebiliyor ve evcil hayvanlar gibi kendini sevdirebiliyor. Kızıldeniz'de adeta simgeleşmiş olan canlılardan biridir Napolyon balıkları. Yetişkin napolyon cinsinin kalın dudakları ve alınlarında belirgin bir çıkıntı vardır. Gençlerinin ise rengi daha açık yeşildir ve gözlerinin arka tarafından iki siyah çizgi belirir.Yüzerken kuyruğunu çok fazla oynatmaz genelde yüzgeçlerini kullanır. Max 7-8 metre ve 191 kg olabilirler. Ortalama yaşam süresi 30 yıl'dır. 5-7 yaş arası cinsel olgunluğa erişirler. Erkek bireyler 25 yaşına kadar yaşarken, dişi bireylerin ömrü yaklaşık 30 yıldır. Napolyon Balıkları uzun ömürlüdür fakat üreme hızı çok yavaştır. Endonezyalı balıkçıların lezettli eti için yasadışı olarak avladığı balık, Çinli alıcılara yüksek fiyatlara satılıyor.

24 ocak 2019 pamukkale'nin iflas etmesi

hallumzade
türkiye'nin en iyi hizmet veren otobüs firmalarından birinin iflasıdır. izmir merkezli firma 27 ekim'de konkordato talebiyle mahkemeye başvurmuştu. izmir 1. asliye mahkemesi durumun gözden geçirilmesi ve konkordatoya itirazlar için firmaya üç ay süre vermişti. belgeleri incelemeyi tamamlayan mahkeme firmanın ticari faaliyetlerini sürdürmesine imkan olmadığına hükmederek konkordato talebini reddetti ve iflas kararı verdi.

netflix

hallumzade
NETFAYLİKKSS ŞEKLİNDE OKUMAKTAN ZEVK ALDIĞIM Dünyanın en büyük online film ve televizyon içeriği portalıDIR. ABD'de 1997'de kurulMUŞ. 8 yıl gibi bir sürede Netflix ABD'deki evlerin yarısına girmeyi başarmışTIR. 2007'de online medya akışına geçtikten sonra önce Kanada'ya sonra Latin Amerika'ya, sonra Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya pazarlarına GİRMİŞ. Netflix'in tam anlamıyla Türkçe hizmet vermeye başlamasının ardından, Türkiye'deki kullanıcılar artık birçok dünyaca ünlü yerli ve yabancı dizi, film ve belgesele Türkçe altyazı ve dublaj seçenekleriyle erişebiliyor. bİR GÜN BENDE BİR ŞEY İZLEME İSTEĞİNE KAVUŞURSAM KULLANACAĞIM İLK PLATFORM OLUR TABİİ.

ziraat bankasının kredi borçlularına kredi vermesi

hallumzade
Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası'ndan kredi verileceğini duyurmasının ardından bankanın açıkladığı durum.

Banka'dan yapılan açıklama şöyle:
Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası'na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır.
Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını; gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır. Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin, gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.
31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir.
Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuruları Şubeler aracılığı ile yapılabilecektir.

palu ailesi

hallumzade
dinin karanlık ellere geçtiğinde nasıl bir şeye dönüşebileceğinin kanıtı olan aile. Hatta şeytanın "siz ne yaptınız lan" diyebileceği bir aile. iki kere okudum ve ilişki ağını zar zor anladım, belki de doğru anlamamışımdır bilemiyorum. hayatımda bir kez olsun müge anlı seyretmedim. bu ailenin sapıkça yaşadığı hayatı ise sosyal medya hesaplarından ve twitter'dan okuduğum kadarıyla biliyorum. bu ülkenin kan dondurucu olaylarından midem bulanıyor artık.

avangart tarz

hallumzade
Sözlüğe bakınca moda terimlerinin hiç yazılmadığını fark edip açtığım başlıktır. Öncü, çağdaş ama çağdaşlığın da ötesinde özgür ve özgün olma anlamına gelir. Serbestçe düzenlemeler, karşıtlığın birbirine uyumu anlamında da kullanılır. midi boylar, asimetrik, yırtmaçlı ve düğme patlarından elde edilen yırtmaç efektleri anlamındadır.

apple'ın üç ayda 452 milyar dolar kaybetmesi

hallumzade
muhtemelen apple'da şok etkisi yaratacak ve şirket içinde köklü değişikliklere gidilecek DURUMDUR. Apple, Çin ekonomisindeki zayıflama nedeniyle satışlarının yavaşlamaya başladığını açıkladı.15 yıl aradan sonra ilk kez satış tahminlerini revize etmek zorunda kalan Apple'ın hisseleri bu açıklamasının ardından günü yaklaşık yüzde 10 değer kaybıyla tamamladı. TABİİ huawei'nin yükselişide etkileyen durumlardan biri.. bu durum apple'a negatif yansıdı ama telefon teknolojisinde eşdeğer düzeyde alternatifler mevcutken hala bilgisayar ortamında mac'e rakip yok. Sonuçta apple ıphone'dan ibaret değil. iphone yokken de apple vardı.

reasürans

hallumzade
Sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta edilmesidir. Sigorta şirketleri, teminat verdikleri rizikolarda büyük hasarların aynı zamana gelme ihtimaline karşı, hasar ödemelerinde zorlanmamak için reasürans (mükerrer sigorta) yaptırır. Reasürans, sigorta şirketlerine, tek başlarına yüklenmeleri kendi sermayeleri, ihtiyatları, özvarlıkları bakımından kısaca mali yönden mümkün olmayan riskleri, sigortalayabilme imkânı verir. Bir takım mali ölçüler esas alınarak, branş esasıyla tespit edilen saklama payları, sedan şirketin risk üzerindeki sorumluluk miktarını göstermekte, aşan kısımlar ise çeşitli reasürans anlaşmalarıyla, reasürans şirketlerine devredilmektedir. Reasürans işlemlerinde riski bu şekilde devreden şirkete sedan, devir alan şirkete reasürör denir. Sedan şirket, sigortalıdan toplamış olduğu primlerin ve sigortalıya ödemiş olduğu hasarların belli bir kısmını, değişik tekniklere göre yapılmış reasürans anlaşmaları vasıtasıyla, reasürans şirketine yansıtır. Ancak sedan şirket ile reasürör arasındaki risk transferi işlemi, yıllık anlaşmalar olmaksızın da yapılabilmekte; sedan şirket, her bir risk için, ihtiyari olarak, reasüröre müracaat edebilmektedir.

sigorta

hallumzade
önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesiDİR.
Sigorta Çeşitleri:
**Kasko
Kasko sigortası mal sigortalarının türlerinden biridir. Kasko sigortası ile araç yanma, çarpma, üçüncü şahıslarca verilen hasarlar gibi zararlara karşı teminat altına alınmaktadır. Kasko ile aracınızı ana teminatlar ve ek teminatlar kapsamında sigortalayabilirsiniz.
**Zorunlu trafik sigortası
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen hasar, bu sigorta ile ödenmektedir.
Trafik sigortası ile üçüncü şahıslara verdiğiniz zarar veya üçüncü şahıs tarafından sizin aracınıza verilen zarar karşılanır.
**Özel sağlık sigortası
sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı sağlık kuruluşları (hastane, eczane vb.) bünyesinde ayakta tedavi, yatarak tedavi ve diğer sağlık hizmetlerini alabilir, isterseniz aile bireylerinizi de poliçenize dahil edebilir, hatta doğum masraflarını özel sağlık sigortası ile karşılayabilirsiniz.
Sigorta şirketleri bunların dışında DASK, KONUT, İŞYERİ, bireysel emeklilik, yıllık hayat sigortası ve seyahat sigortası ürünleri de sunmaktadır.

1 ocak 2019 poşetlerin paralı olması

hallumzade
tamamen para amaçlı yapılan uygulama.
asıl amaç, doğanın korunması olsaydı plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanırdı, değil mi? bu haliyle parası olana doğayı kirletme hakkı veren bir saçmalıktan fazlası değil.
ya da birilerinin çok fena gelir elde edeceği bir düzenleme. aksini düşünmek büyük saflık olur.

aslan burcu kadını

hallumzade
Heybetli, cesur, güçlü, akıllı, saftiriktir. Kükreyen kedi misalidir heybetleri. Aslanlar çekicidir, alımlıdır. Eğer paraları azalmaya başlıyorsa cüzdanlarında, kendilerini yarı ölü gibi değerlendirirler. Parası kalmayan aslanın, bunlar benim son günüm diyecek hale geldiğini görürseniz üzülmeyin. Sürprizlere bayılırlar. yönetici ve iş bitiriciler. ıssız bir adaya düşse yanında isteyeceği üç şeyden biri aynadır.

turkcell'in ücretli internet paylaşımı açıklaması

hallumzade
internet paylaşımı ücretli olacak tepkilerinden sonra turkcell tarafından yapılan açıklamadır. aşağıda açıklamayı paylaşıyorum:
"15.01.2019'dan itibaren mobil internet paylaşımlarınız aylık 9 TL ile ücretlendirilecek. Hem faturalı hem de faturasız bireysel ve kurumsal tüm müşterilerden paylaşımla beraber 9 TL ücret alınıp, karşılığında paylaşımda kullanabilecek 2 GB internet paketi tanımlanacaktır."
Aldığı tepkiler sonrasında Turkcell, mobil internet paylaşımından ücret alma konusunda geri adım attı. Turkcell'in yeni açıklamasına göre mobil internet paylaşımı yapmak isteyen kullanıcılar; numaralarıyla beraber Turkcell'in "hızlı giriş" yöntemini kullanarak sisteme bir kez giriş yaptıklarında, 30 gün boyunca mobil internetlerini ücretsiz bir şekilde paylaşma hakkına sahip olacaklar. 30 günden sonra kullanıcıların mobil internetlerini ücretsiz bir şekilde paylaşmalarına devam edebilmeleri için bir kez daha "hızlı giriş" ile sisteme giriş gerçekleştirmeleri gerekiyor. yani Turkcell kullanıcılarının bu işlemi her 30 günde bir yapması gerekiyor.


2018 yılına bir not bırak

hallumzade
koca bir yılı geride bırakmaya birkaç gün kala izlenimlerimizi paylaşacağımız başlık.

Hayatımın tertemiz sayfasına, umutlarıma kavuştuğum bir yıl oldu. umarım son günleri de aynı şekilde biter ve 2019'a taptaze mutluluklarla başlarız.

tek çocuk olmak

hallumzade
anne babanın yoğun ilgisinden sıkılmak. gereksiz insanların, saçma sözlerine maruz kalmak. tek çoçuklar şımarıktır, ağlaktır, paylaşmayı bilmezler, benciller ve daha bir çok anlamsız yakıştırma. en iyisi "sen haklısın tamam" diyip geçmek.

belirsizlik

hallumzade
Belirsizlik Bu hayatta insanın düşebileceği en kötü durumlardan biri. Oradan oraya savrulmak, tereddüte düşmek ve bir sonuca varamamak... boğulmak aslında.

-Uçuruma salınan bir ipte ya sonuna kadar yürümek, ya da düşüp ölmek.
(alexandre dumas)

e-kitap ve e-gazete kdv oranı değişikliği

hallumzade
dolar yüzünden kendi matbaa ürünlerini (kağıt vs.) tek başına üretemeyen bizim gibi üçüncü dünya ülkelerinde, kitabı alanın nispeten orta kesim olduğu fark edilince yapılmış düzenlemedir. eğitim sistemi değişiklikleriyle başladı, toplumun beslenmesiyle devam etti, ekonomi berbat oldu ve son olarak bu vergi zamları. tam istedikleri gibi kör ve cahil bir toplum yaratılıyor.

plaka takıntısı

hallumzade
gerçekten de tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. şayet insan bir gün aniden önünden geçen bir arabanın plakasını 3 sene önce hatay dışında gördüğünü hatırlayabiliyorsa artık tehlike çanları çalmaya başlamıştır. hangisi tesadüftür orasını bilmiyorum benim 3 sene sonra aynı plakayı hatırlamam mı yoksa o aracın 3 sene sonra karşıma çıkması mı. ilçede ezbere bildiklerimi saymıyorum bile..

recep tayyip erdoğan'ın seçim çalışması açıklaması

hallumzade
cumhurbaşkanı erdoğan seçim kampanyalarında cadde ve sokakların bayrak ve afişlerle donatılmasıyla ilgili olarak, 'günümüzde buna ihtiyaç yok. bunu ilkel buluyoruz. gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz' dedi. neyse, para yok para. bırakın ilkellik kılıfıNI. ülke resmen ilkellikle yarışmamak için can çekişiyor. bu mu ilkellik oldu?

zeki müren

hallumzade
aşkın kavurduğu güneş.
1931 yılı 6 Aralık tarihinde dünyaya gelen ve belki de gelmiş geçmiş en güzel seslerden birine sahip olan efsanevi Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve şair Zeki Müren 24 Eylül 1996 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
87. Yaş günü kutlu olsun Saygı ve özlemle...

tcmb'nin 2019 enflasyon hedefinin yüzde 5 olması

hallumzade
türkiye cumhuriyet merkez bankası (tcmb) tarafından yayınlanan, '2019 yılı para ve kur politikası' raporunda yer alan absürt enflasyon hedefidir. tcmb, enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi, daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanmasının hedeflendiğini bildirdi. neye dayanarak bunu söylediğini şahsen çok merak ediyorum. işin komik tarafına bakın ki bu kurum, 2012 yılından bu yana her yıl enflasyon hedefini %5 olarak açıklamış! peki kaç tanesi tutmuş? hiçbiri!

5 aralık dünya kadın hakları günü

hallumzade
5 Aralık 1934'te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti Ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. İsviçre, İtalya ve Fransa gibi ülkelerden yıllar önce siyasi haklarını kazanan Türk kadınının, "Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı" tanınmasının 84'üncü yılı kutlu olsun.

mehmet ali alabora'ya yakalama kararı

hallumzade
bir çeşit paradoksa doğru evrilmeye başlayan gezi olayları ilgili yakalama kararıdır. istanbul cumhuriyet başsavcı vekili hasan yılmaz tarafından hazırlanan ve mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebi için alabora'nın gürcistan ve arap dünyasındaki ayaklanmalarda rol oynayan otpor lideri sırp ıvan maroviç ile istanbul ve mısır'da gezi olayları öncesi yaptığı görüşmeler delil olarak dosyaya koyuldu. savcılığın mahkemeye gönderdiği yazıda, mehmet ali alabora, eşi ayşe pınar alabora, defne anter, yazar handan meltem arıkan ve reklamcı metin osasogie edomwonyi'nin 18-21 haziran 2012'de istanbul'da, 7-15 temmuz 2012'de ise mısır'da ıvan maraviç ile görüştüklerine dikkat çekildi. maroviç'in mısır'da bulunduğu sırada kavala'nın da yurtdışında olduğuna vurgu yapıldı.

ekonomik vaziyet kötüleştikçe gezi sürekli gündeme getirilecek ve belki de bu konu üzerine insanları kışkırtacak kararlar kasten alınacak. iktidarın klasik taktiğidir bu. bir şeyler kötüye gidiyorsa, bir düşman yaratıp milletin önüne atarlar. millet de onunla uğraşıp durur.

franz kafka

hallumzade
her gün dünyevi hayatına son vermek isteyen yazar. babasıyla arası hiçbir zaman iyi olamamış, sürekli azınlık hayatı yaşamış tanımsız insan. 5 kere evlenmeyi denemiş, olmamış. Milena en büyük yaralarından biridir. Kendisi ile uzun yıllar kafayı bozmuş biri olarak yaklaşık 5 yılımı onu anlamak için harcadım. Oğuz Atay'ın romanlarına farklı bir bakış açısı getirme hususunda öncü olmuştur. Özellikle de 'tutunamayanlar' adlı romanında kafka'ya sıkça rastlarsınız. Aforizmalar kitabını not defterim gibi yanımda taşırım. 'dünyayla olan savaşında dünyanın yanında ol' diyebilecek kadar kendi materyalizmini aşmış insandır. kafka okumak anlamak herseyden daha farklıdır, normal bir hikaye okur modda kafka okunursa kafa karıştırıcı ve yorucu bir etki yapar ve sonuçta hiçbir şey anlaşılmaz. kafka bir rüya gibi yaşanmalı, kendinizi kaybederek okursanız onu anlarsınız.

oda arkadaşı

hallumzade
bir valizin içine sığdırdığınız tüm gerekli eşyalarınızla yeni bir şehirde yeni bir hayata başlamak amacıyla yerleştiğiniz yurt odasında karşınıza çıkıveren insandır. hiç gidip görmediğiniz bir şehirden, hiç girmeyi düşünmediğiniz bir bölüme girmiş, apayrı bir birey apayrı bir yaşamdır. "merhaba" dersiniz biraz ürkek, biraz çekingen. o akşam aynı odada uyuduğunuzda hakkında bildiğiniz tek şey adıdır. günler ve aylar ve hatta yıllar geçer o odada. güzel anlarınızın yanı sıra sürtüşmelerinize, sinir krizlerinize rağmen avuç içi kadar bir alanla kısıtlı iç içe bir hayat sürersiniz. 3 sene sonunda "yeter yahu gidiyorum ben başka odaya" çıkışları yapsanız da farkedersiniz ki, düzeninizin bir parçası olmuştur o insan, alışmışsınız, sevmişsinizdir, gidemezsiniz. kalırsınız kaldığınız yerde. Ailenizin bir parçası olmuştur artık.

3 aralık 2018 tüik enflasyon açıklaması

hallumzade
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında enflasyon yüzDe 1.44 düştü. Yıllık enflasyon ise yüzde 21.62 oldu.
EN YÜKSEK ARTIŞ AYAKKABI VE GİYİMDE
Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, sağlıkta %0,57, konutta %0,47, lokanta ve otellerde %0,41 ve alkollü içecekler ve tütünde %0,17 artış gerçekleşti.
EN YÜKSEK DÜŞÜŞ ULAŞTIRMADA
Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında %2,85, eğlence ve kültürde %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,74 düşüş gerçekleşti.
BU YIL EN FAZLA EV EŞYASINDA FİYATLAR ARTTI
TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler %27,87, gıda ve alkolsüz içecekler %25,66, konut %24,76 ve eğlence ve kültür %21,18 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

demet akalın okan kurt barışması

hallumzade
Ülkemizde binlerce kadın, kocasından 'sözde' boşanıyor. Dul ve yetim maaşı alıp ailecek kocasıyla yaşamaya devam ediyor. Başından beri anlaşmalı olduğuna inandığım bir boşanma idi zaten. Okan kurt'un Borçları ötelenmiş oldu. Birlik olup sıkıntıları atlatmak yerine para yoksa bende yokum şeklinde olan ilişkiler günümüzün gerçeği.
0 /