confessions

hallumzade

Moderatör  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 105
  2. takipçi 7
  3. puan 853

huawei'nin cfo'sunun kanada'da gözaltına alınması

admin
apple şirketini ayakta tutmaya çalışan abd'nin, huawei şirketine nasıl saldıracağını bilmiyor. nereden ısırılsa yara alır acep düşüncesiyle baskılar kurulan canım ren zhengfei.

microsoft' un bile yıllar sonra apple şirketini geçmesi durumları daha da yıkık bir propagandaya sürüklüyor.

kısacası bırakın lan adamı ''apple'nin çöküşü'' filmini çekiyor.

babanın söylediği unutulmayan sözler

soslupirana
Eski sevgilisinin ismini taşıyormuşum. Çok aşık olmuşmuş, ondan bir parça saklamak istemiş. Yıllar sonra tesadüfen babamın eski aşkıyla karşılaşırken öğreniyor annem bunu. Babamın durumu açıklarken gözleri dolmuştu. Hâlâ uhutamamıştı belli ki. Annemin kırık kalbine mi yanayım, babamın çaresizliğine mi? Ben kimin tarafını tutacaktım? Söyleyebildiği tek şey olmuştu bana çıkıp giderken
"özür dilerim."

yazarlardan fıkralar

tuli
adamın biri kalbi çok hızlı atıyor diye doktora gidip muayene olmuş. doktora da bir problem göremeyince "atmaması lazım :(" demiş. hasta adam birden yerinden doğrulup çıkmış gitmiş muayenehaneden.

aradan bir hafta geçmiş adam tekrar gitmiş doktora, doktor adamı tekrar muayene etmiş ve hiç bir şeyi olmadığını görüp şaşırmış, adam da " doktor bey at maması lazım demiştiniz , at maması yedim kalbimdeki sorun bitti gitti" demiş.

doktor şaşırmış "bitmemesi lazım" demiş, adam sinirlenmiş,
"ulan at mamasını zor buldum bit memesini nerden bulayım aq !"

kaliteli yalnızlık

kafam bir milyon
bir seçimdir.
bunu yaşayabilen insanlar var harbiden. yıkık değil. kimseyle geçinemiyor değil. asosyal hiç değil. sadece ne istediğini bilen, zamanını yalnızca istediği insanla harcayan net insan. kendini tanıyan, arzularına göre hayatını yönlendiren kişi.
hayranım böyle insanlara.

uzak mesafe ilişkisi

tuli
acı severler için biçilmiş kaftan. istenilen her an görüşülemeyeceği için insanı ağır derecede geren durum. her hafta sonunu şehirler arası otobüste geçirten ilişki. bi de kız gidip gelmez haa erkek gider gelir hep. bari dönüş biletini kız alsın be ayıp cidden.

en güzeli beklemek. çok seviyosanız mahfetmeyin aranızdaki güzel duyguyu. bekleyin okullar bitsin ben alırım alyansınızı söz. yeterki uzaktan uzaktan sexting yapmayın. sabredin azcık güzel güzel sevişirsiniz.

10 kasım

rainmaker
entry numarasını bu başlığa sakladım.

saygıyla anılması gereken bir yüce önderin ölüm günüdür 10 kasım.
(türk halkının değerini bilemediği bir yüce önderin).

kurallar

admin
18 MART SÖZLÜK KURALLARI

18martsozluk.com bünyesinde yazarların aşağıdaki kurallara uyması gerekmektedir;

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak değerlerine hakaret ve küfür etmek sözlükten yasaklanma sebebidir. Haklarında hukuki işlem başlatılabilir.

2) Sözlük bünyesinde hiçbir yazar bir etnik kökene, bir dini inanca ve bir cinsiyete hakaret içeren girdiler giremez ve başlık açamaz. Cinsiyetçi ve/veya ırkçı yaklaşım içeren girdiler ve başlıklar silinir. Sözlük çerçevesinde gerekli ceza verilir.

3) İnternet tabiri ile “trolleme” yapanlar sözlüğümüzde elbette kabul görmektedir. Fakat bu trolleme amaçlı girilmiş entryler tüzel ve gerçek kişilere/kurumlara hakaret içeriyor ve/veya toplumun değerleriyle ters düşüyor ise moderasyon bu entryleri ve yazarı troll değil kural dışı olarak görür. Sözlük çerçevesinde gerekli ceza verilir.

4) Açılan her başlığın ilk entrysi tanım ve bilgi içermek zorundadır. İlk olmayan entryler ise bilgi veya görüş bildirmek zorundadır. Sadece duyguları veya düşünceleri yasıtacak olan nidalar ile girilmiş entryler (örn: güldüğünü belli etmek için sadece “ahahaha” yazmak gibi) kaldırılır.

5) Başka sözlüklerden birebir taşınmış girdiler; asıl girdinin sahibi ile aynı kişi tarafından yazılmamışsa kaldırılır. Gönderi sahibi farklı platformlarda birden fazla kez aynı entryi paylaşabilme hakkına sahiptir.

6) Bilgi ve tanım içeren girdiler herhangi bir kaynaktan bire bir taşındıysa kaldırılır. Fakat tanımın bir kısmı herhangi bir kaynaktan alınmış olabilir. Kaynak belirtmek kullanıcının vicdanına kalmıştır. Bu kaynaklara diğer sözlükler dahil değildir.

7) Tüm yazarlar kendi üsluplarını oluşturacak şekilde yazı dilini kullanmakta serbesttir. Fakat bu üslüp okunabilirliği ve anlaşılabilirliği düşürecek seviyede dilbilgisi ve imla kurallarına aykırı ise kaldırılır.

8) 18martsozluk.com' un;
a) sağlıklı bir şekilde gelişmesine engel olacak ve olan
b) hukuki olarak zan altında kalmasına sebep verecek ve veren
c) veri tabanının ve internet sitesinin güvenliğini tehlike altında bırakacak ve bırakan
yazarlar yasaklanır ve hakkında yönetim tarafından suç duyurusunda bulunularak hukuki süreç başlatılır.

9) Yazarlar kendi içeriklerinden sorumludur. Eğer girdiler veya açılan başlıklar hukuki sonuçlar doğuruyor ise bunun sorumlusu yazarın kendisidir. 18martsozluk.com hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. 18martsozluk.com sizin veritabanına girdiğiniz başlık ve entryleri; sizin ve diğer kullanıcıların görmesini sağlayan bir ortamdır.

10) Bu site dahiline girmiş kullanıcıların paylaştığı başlık ve entryler, çaylak/yazar' ın kurallara aykırı gelmesi koşulu dikkate alınarak ortam huzursuzluğu, site içi adaptasyonu bozduğu, sözlük kültürünü zedelediği sebepten ötürü tüm hakları bizde saklı ve kullanılabilir konumda olup bu konuda ki inisiyatif tamamıyla yönetimin sorumluluğundadır.

SON OLARAK;

Yukarıda belirtilmiş olan kurallara tüm yazarlar uymak zorundadır. Sitemizde tüm yazarların 18 MART SÖZLÜK KURALLARI' nı onayladığı kabul edilir.

gece yarısı otobüs bileti almak

18martsozluk
Aniden gelen eve dönüş isteği mi dersin, yoksa internet paketim azaldığı için mi dersin diye kendime soruyorum.

Şahsen evimi özledim. Rahatlığım, istediğimi yapma özgürlüğüm hatta ve hatta tuvalet kapısı açıkken özgürce sindirim sistemimi kullanmam dahil her şeyi özledim.

şaka yahu kira boşa gidiyor.


Açtığım müzikten rahatsız olan komşularımı da es geçemem. Aşağıda ki teyzenin bütün spor aktivitesini ben karşılıyorum. (Doktorundan bir ara teşekkür mektubu bekliyorum.)

Yöneticimin hergün kapımı çalıp internet şifremi istemesi de ayrı bir hoşluk.

Neyse sözün özü (bkz:yılmaz özdil) gibi bir entry yazdıktan sonra galiba ben otobüs bileti değil bu saatte rahatlığımı satın aldım.

amber renkli lamba

18martsozluk
Kimisinin sarı olarak tanımladığı başkalarının turuncu diye ağır dava açtığı bazılarının ulan neden beyaz değil diye kafa göz daldığı sokak lambasıdır.

Aslında tamamiyle karışık renklerden oluşan kimin gözüne nasıl göründüğü kosunda çeşitli entrikalar yaratan ışıktır.
Kızıl, sarı ve turuncu renklerden oluşan ışık hüzmesinin koyu bal rengini anımsattığı da doğrudur.

Işığın kırılmasını nasıl renk aldığını iki saat yazacak değilim. Gerçi bunu bu saatte yazacak olmaktan çok uyumayı tercih ederim. (Saat:00:45)

Benim gözümden gökyüzünün bütün canlılığını bitiren ve solduran renktir. Bu sokak lambaları çıktı çıkalı yıldızları göremez oldum.
Birazcık şehirde sis hakimse bunaltıcı bir tonda şehri gözümden düşürmüyor değil.

Yine de olmadığı yerlerde kazaların yaşandığı ve karayollarına bol miktarda avuç avuç ekilmesi gereken ışıktır.

2 otun anatomisi

admin
Merhabalar...

Bundan yaklaşık bir yıl önce kurulmasında büyük rol oynadığım ve ismini kendim verdiğim çomü sözlükten aylar önce ihraç edildim. İhraç edilme nedenlerimi bir bir sıralamak elbette ki isterim lakin onlar bu gönderiyi kaç dakika da kaldıracaklar çok merak ediyorum, izleyip görelim. (Ne yaparlarsa yapsınlar 18 Mart Sözlükte ilelebet kalacak.)

Biraz kabaca görev dağılımdan bahsedecek olursak lotus reklamlar ile ilgilenecek, ben site için web destek ve ilişkilerden sorumluydum ve üçüncü ortağımız sadece bizden bir şey öğreniyor ve yardımcı olmak için elinden geleni yapıyordu.

Başlangıçta üç ortak kurduğumuz bir web sitenin zamanla suistimal edilmesinden rahatsızlık duyarak bazı uyarmalarda bulundum fakat beni lotus hiç dinlemedi. Fasılcıyla beraber bilgilerinizi paylaşıp kızları yemleme düşürme mod yapıp yakınlaşma gibi çirkin şeylere girişmeye başladılar. Hatta emin olun o gün o modlarla toplandığımız yere gelmediği için kudurmuştur.

Başlarda seçilen modlar tamamiyle yetenek, yaş, bilgi ve sözlüğümüze olan ilgilerine göre seçilmişti. (Çünkü ben vardım.)
Sonradan durum ilginç bir hal almaya başladı. BÜYÜME HIRSI.

Para kazanma arzusuyla yanıp tutuşan lotus adeta aylar geçtikçe reklamlar, youtube planları, belediye ile konuşma, yardım isteme hatta ve hatta neredeyse bağış bile toplayacak haldeydi.

Malum okuyorduk ben ve angutkuşu. Bizim için önemli olan okuldu. Ve her zaman dediğim gibi ben bu siteyi para kazanmak için açmadım. Bir yol çizeceğim aşikardı ama önce bir kitle oluşmalıydı. Sabır etmek yerine daha nasıl büyüyebiliriz adı altında öyle vizyonsuz fikirleri vardı ki size anlatmak isterim.
“Bir söylenti yayalım sitemiz de yakışıklı erkekler güzel kızlar var. Nasıl başarabiliriz.”
“Sitemize girenlerin kız bulabileceği imajını vermeliyiz.”
“Bence bir zıt hesap açalım herkese giydirsin ortalığı karıştırsın.”
“Cinsel içerikli açılan başlıklar ve bunun geceleri sosyal medya üzerinden paylaşılması”
Gibi şeyler ve ben çoğunu unuttum.

Tabi bu esnada eve gelen fasılcının bu konulara daha çok destek vermesiyle zirveye oynamak isteyen lotus beyimiz hülyalara dalıyor adeta fit fit - arş arş göğe yükseliyordu.

Yaptıkları benim ilgim dahilinde olmadığı için bu konulardan uzak durdum. Uyarılarım artık lotusu durduramıyordu. Ağzına bu site için kavga edersek çok gülerim abi gibi kelimeler takılmıştı bile. Nefaseti yerinde bir kul kendisi önceden haberdar olmuş olabilir. Bilemiyorum.

Tek başına kurallar koymaya bir şey yapmadığımızı iddia ederek isyan başlangıcına girişen lotus beyimiz Twitter üzerinden yapılan çoklu hesaplarla paylaşım ve reklam yüzünden kendini patron sanıp aramızda ki ilişkinin saygınlığını yitirmeyi başarmıştır. Tabi bu süreç şöyle işlemekteydi; google reklamlarının bize uyarı maillerine rağmen dikkate almadan “deck” dediğimiz Twitter da çoklu hesaplardan reklam yapmaya devam ediyor. Abi bu gidişle zengin olacağız gibi hayallere kapılıyor en çokta fasılcı mutlu oluyordu.

Tabi uyarıları dikkate almadığımız için google bizi bu sefer desteğinden çekmişti. Şimdi size soruyorum. Yavaş büyümesini istediğiniz ve para beklemediğiniz sitenizde bu kadar olay yaşamanız gülünç değil mi?
Çok değil arkadaşlar bu site 500tl ye kuruldu. Gözünüzde büyütmeyin yani.

Googleden haberi kendisi değil ben şans eseri mail kutusunu dolaşırken görüyorum. Durumdan haberdar değilim ve ben ortağım?
Fasılcı biliyor ben bilmiyorum?
Ve bu maile cevap yazılmış benim haberim yok.

Şimdi arkadaşlar iddia makamı olarak arkadaşa bu soruyu yönelttiğimde aldığım cevap şu;
Siz site ile ilgilenmiyorsunuz. Her şeyi ben yapıyorum. Hayatımı bu siteye adadım?
Neeee..!!

Mark Zuckerberg?
Sedat Kapanoğlu?
Serkan İnci?

Tabi ki benim için sevindirici haber google reklamlarını kandırmaya yönelik yaptığımız bu hareketten dolayı para cezası almamış olmamızdı. Eminim öyle bir şey olsaydı site onun adına olduğu için 5bin dolardan başlayan tazminatlara kadar para cezası kesilebilirdi. Yönetmeliği okumamıştı, bilmiyordu. Telkinlere rağmen patron oydu. Eminim para cezası olsaydı en büyük üç ortak biz olurduk.

Bu sinirlendiğim bir konu olduğu için kendimi ilk defa tutamayıp benim evimde kalan sadece kira ve fatura ödeyip yemeklerimize çöreklenen birinin bu denli değişeceğini aklım almıyordu. Yargı önünde ölüm tehditi sayılan benin ona “canını alacağım” gibi sinirden yazdığım bir kaç cümlemden dolayı arkadaş beni şikayet etti.

Evde duran kirli eşyalarını kokmuş odasından almasına izin vermediğimi iddia ederek ve üstüne sitenin kendisinin olduğunu söyleyip gözümüzün içine baka baka bunlar bana para falan vermedi diyen lotus' tan bahsediyorum.

“Eve gelip bize parayı ödemesi koşulunda bıraktığı modemine de çok ağlamıştır.” Onu da teminat için evde tutuyorduk. Sonuçta kendi ağzından hakkımızı ödeyeceğini söylemişti.

Adli konu apayrı bir pencere ben size sözlükten ayrılışımın sebebini anlatıyorum ve kimin sitesinde olduğunuzu bilin diye yazıyorum.

Okul hocaları ve okul arkadaşlarımın lotus' u hırsız bilmesi benim için yeterli bir adalettir.

Eminim ki şu an modların çoğu kız en fazla bir erkek vardır fasılcı ve lotus hariç. :))((:

Neyse konuyu bağlamak gerekirse. Site kurma düşüncem zerre aklımda yoktu. Benim diğer siteden olan yeni arkadaşlıklarım ve kendi çevrem bir site kurmak istediler. Bunun benim aracılığımla olmasını teklif ettiler. Teklif edenler;

Tuli
1984
Horizon
Victoria
khaleesi
AnoktaSk
çamaşırlık
Angutkuşu
Hatununbiri
Yalnızlığı sek içen dayı

Ve özür dileyerek hatırlayamadığım bir sürü arkadaşım...


Gibi eski modlar ve yazarlardı. Bir çoğu arkadaşım sıfatındaydı. Aralarında dostlarım da vardı.

Kolay bir istekti benim için ve bu güzel insanların hiç sessiz kalıp susturulmasından yana değildim. O yüzden siteyi açıp kendi kurallarımızı kendimiz koyduğumuz yepyeni bir başlangıçla devam ediyoruz.

Üye sayısı, büyüme hırsı, para gibi konuları olmayan yalın sade kendini iyi hisseden insanların burada kafası gönlü rahat bir şekilde yazdığı adaletli bir mecrada dil döktükleri ve gezdikleri site olduk.

Mutluyuz.
Hevesliyiz.
Hırslıyız.

Bitirmem gerekirse;

Olaylara çok aşina olmayanlar adına bunları dilerseniz her mecrada tek tek şahitlerle anlatabilir ve yazabilirim.

MaCe
18 Mart Sözlük


______________________________________

Edit istek üzerine;

Dava konusunu yanlış bilenler için bende anlatmak isterim.

Karşılıklı olarak suç duyurusunda bulunduğumuz doğrudur. Fakat arkadaş ifade verirken titrediği için ifadesinde “beni tehdit ediyor” diye değiştirmiştir. Suç güveni kötüye kullanmadan dava açılmıştır. Konunun siteyle gram ilgisi yoktur. Site için biz ayrı bir dava açmadık. Başkasını ağlatan bir şeyin bizi güldürmesi mümkün değildir. Biz tekrar söylüyorum iddiasını tersini sunduk. Site ile ilgili açtığımız bir davamız yok. Savcının değerlendirmesi whatsapp konuşmasında ki ölüm tehditidir. Site konusu savcı açısından ve arabulucu aracılığıyla gündeme dahi gelmemiştir. Lotusun ölüm tehdit bedeli 450 TL dir. Fiyatı bellidir.

Ben ve angutkuşu mağdur olmasın diye konuyu mahkemeye taşımadım. Çünkü o bir eğitimci ve biliyorsunuzdur ki sıkıntı olabilir. Ödediğim bir para vardır doğrudur fakat bu ölüm tehditinin bedelidir. Kimse bildiği gibi yargılamasın. Arabulucu sicilimiz konusunda titiz kalmamız için bize öğütlerde bulunmuştur. Ben angutkuşu için benim yaptığım bir şey yüzünden sorumlu olmasın diye konu yargıya taşınmadan kapatılmıştır.

kaşe

admin
iş yerinin konum materyalidir. vergi numarasından, sicile kadar herşeyi içinde barındırıp sunum yapmasıyla ünlüdür. kaşeyi elinde tutan adamın vasfının pek önemi yoktur. faturayla temasını adeta bir genel müdür edasıyla yapıp o imza atışı görülmeye değerdir.

Faturalandırma, irsaliye vergi işleri gibi konularda kullanılan, mürekkepli, çeşitli boyut ve ebatlarda kağıda baskı malzemesidir.

18 mart itiraf

admin
bizim neden itiraf edecek sayfamız olmasın. bizim neyimiz eksik, biz neden kötü kötü şakalar yapmayalım, bizim farkımız var bence. 18 mart sözlüğün itiraf bölümüdür. itirafları bu başlıkta almak isteriz. gün gelir öyle itiraflarda bulunalım ki ''aga beeee'' diyelim. gün gelir öyle şeyler yazalım ki ''ağlayalım'' her şeyi beraber yaşayalım. bu arada bu kadar yazdıktan sonra bir şeyler itiraf edeyim alkollüyüm.

18 mart sözlük

kafam bir milyon
Sevgili arkadaşım admin'nin kuruculuğunu yaptığı yepisyeni sözlüktür. Hayırlı olsundur. Bizlere çok şeyler katacağından eminim. Sıradan bi sözlük olmayacak burası. Kaliteli yazarlar ve sağlam kişilerin moderatörlüğünü yaptığı bu sözlükte herkese iyi yazmalar diliyorum. Gösterin kendinizi.