confessions

mediocregenius

Yazar - 2. Nesil  · 20 Aralık 2018 Perşembe

  1. toplam giri 35
  2. takipçi 1
  3. puan 344

yedi ölümcül günah

mediocregenius
katolik kilisesi tarafından özenle seçilerek insanın kaçınması gereken en büyük günahlara verilen isim, başlık.

lust = şehvet
gluttony = oburluk
greed = açgözlülük
sloth = tembellik
wrath = öfke, gazap
envy = kıskançlık, haset, imrenme
pride =gurur, kibir

hristiyan mitolojisinde ise (özellikle 14. yüz yılda ki lollard reform hareketini başlatan john wyclif'in bu 7 günaha, şeytanları sınıflandırmak adına birer şeytan ataması) cehennemin 7 prensi/kralı/komutanı bu günahlara atfedilmiş karakteristik özellikleri olduğu varsayılmıştır.

john wyclif versiyonu;

lucifer = pride
beelzebub = envy
satan/sathanas = wrath
abaddon = sloth
mammon = greed
belphegor = gluttony
asmodeus = lust


predormitum

mediocregenius
uyku ve uyanıklık arasında ki bilincin kapanışa geçiş aşaması anlamına gelen kelime. cunninlynguists oneirology albümünün ilk şarkısı, önsözüdür.

en can alıcı kısmı şöyle gider;
"the mind is like a puzzle that could never be completed
we scuffle through it's pieces, strugglin for peace it's
hard for us to sleep and even harder to awake
the image in my mirror's gettin harder to relate
i see me harbouring my hate and bartering with grace
but i couldn't be farther from my faith, or my face
through this waste of my mind, may i find direction
i'm a waste of my time if i don't find it's lessons"


khruangbin

mediocregenius
psychedelic, soul, funk, enstrümantal müzik yapan trio.


şöyle bir canlı performansları bulunmakta. listede ki ilk parça como qe quieres açık ara favorim.

videonun altında ki yorumlardan biri; "Drummer is more accurate than a metronome."

ölmeden önce izlenmesi gereken filmler

mediocregenius
az bilinen veya da hakettiği değeri görememiş filmleri bir çatı altında toplayıp imdb'de saatlerce film arama işkencesinden kurtulmayı amaçlayan başlık.

-dredd
-the fountain
-in bruges
-constantine
-contact(1997)
-the guard
-watchmen
-powder(1995)
-the square (2017)
-man from earth
-relatos salvajes
-invictus
-modigliani
-agora
-cashback
-les choristes
-pan's labyrinth
-fahrenheit 451
-monty python and the holy grail
-monty python life of brian
-pardon
-malena
-idiocracy
-they live
-kill the irishman
-antichrist
-la grande bellezza
-life is beautiful
-o... çocukları
-mustafa hakkında herşey
-l'homme qui aimait les femmes
-old boy
-mr. nobody
-requiem for a dream
-pink floyd: the wall

viski

mediocregenius
ing. whisky
abd ing. whiskey

konyak'ın küçük kardeşidir. aromasından tam faydalanmak için sek içilmelidir.

kendini seven insan vat69, j&b gibilerine elini sürmez. maddi durumuna bağlı olarak gider jack daniels, jameson veya johnnie walker alır. arada kendini şımartmak için talisker'e yükselir. irlanda'lı elemanın biri kilbeggan diye bir viski önermişti ama henüz fırsat olmadı.

günümüzde zamlar ve kur yüzünden ocak söndürür duruma gelmiştir.

libidosu yüksek kadın

mediocregenius
aşağıda yazılanlar bilimsellikten uzak olmakla birlikte kişisel gözlemlerime ve tecrübelerime dayanır.

seksüel gücü ve enerjisi yüksek kadınları tanımlamak için kullanılan sıfat.

(mutlu olan her kadının libidosunun 3-4 kat artacağına inancım tam olmakla beraber)

bugüne kadar tanıdığım bütün kadınlar libidolarının yüksek olduğunu iddia etseler bile bunlardan yalnızca 3 tanesi savlarını sağlam delillerle destekleyebilmiştir. üçünde de gördüğüm ortak özellikler ise aşağıda listelediğim şekildedir;

-eğer cinselliklerini ve arzularını bastırmamışlarsa sizi seksüel olarak istediklerini fazlasıyla belli ederler, eğer anaerkil bir toplumda yaşıyor olsaydık bu kadınlar çok rahat bir şekilde tacizle suçlanıp ceza alabilirlerdi.

-ilişkilerde sadıktılar. cinsellik çok büyük bir öneme sahip olsa da sekse ulaşmak onlar için basit olmasından ötürü ve bu açıdan özgüvensizlik yaşamadıkları için asıl eksikliğini çektikleri şeye ulaşmaya çalışırlar, manevi tatmin. ilişki de seks önemli olsa da yine de son kararı beyinleri ile verirler. bu yüzden yürümeyen ilişkilerde bir süre süründükleri olmuştur. yine de nihayetinde mantıklı olanı yapabildiler.

-özellikle cinsel olarak olgunlardır. cinsel kimliklerinin farkında ve ne isteyip ne istemediğini net olarak bilen kadınlardır.

-tanıdıktan sonra o kadını düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk kelime dişi'dir.

yeniden organize edene kadar günlük hayatınız iş-seks-uyku şeklinde geçebilir. eğer ilişkiler konusunda çok tecrübeniz yoksa bu monotonluğa götürür ve bu da ilişkiyi bir noktada bitme noktasına getirir eğer hala gençseniz.

insanların birbirinin zekasını yargılayamacağını düşünmekle birlikte bu kadınlar için söylenebilecek üç şey var, yaratıcılar, farkındalıkları ve empati yetenekleri yüksek.

her kadın gibi sevilmek isterler, sevin. özgüvensizliklerinizi, yetersizliklerinizi onlar üzerinden gidermeyin.

düzgün ve sağlıklı bir ilişkide en vahşi ve canavar olanları bile inanılmaz anaç olabiliyor. yemek yapmayı bilmem diyen kadının bir anda annesinden taze fasulye tarifini alıp akşam eve geldiğinizde sizi bi' ton yemek ve özlemle karşılaması inanılmaz bir duygusal tatmin ve mutluluk sağlayabiliyor.

son olarak ilişkiler de yeterince olgun değilseniz kavgaları seks ile yamalayıp geçiştirme hatasına düşmeyin sürmesini istiyorsanız.

sevin, sevişin.

dil geliştirmek isteyenlere

mediocregenius
1. adım : bir adet mini sözlük edinin. her gün bir sayfada ki kelimeleri 10'ar kere anlamıyla birlikte yazın.
2. adım : daha önce okuduğunuz bir kitabın, öğrenmek istediğiniz dilde ki versiyonunu alın. okuyun, bilmediğiniz kelimelerin altını çizin, google'dan çevirin, yanına yazın ve cümleyi baştan okuyun.
3. adım : film-dizi izlerken öğrenmek istediğiniz dilde ki altyazı seçeneklerini kullanın. cümle yapılarını öğrenmenize yardımcı olacak.
4. adım : online chat siteleri var dilini geliştirmek isteyen kişiler için. kullanın.
5. adım : o ülkeye gidin minimum 1 ay geçirin, mümkünse sevişebileceğiniz bir adet insan bulun o dili konuşan.

tek çocuk olmak

mediocregenius
üzüldüğüm insanlardır genel olarak. üzülme sebebim eşi benzeri olmayan bir bağı tatmayacak olmalarıdır, yine de farkında olmadığı şeyin eksikliğini çekmez insan.

bunun dışında tanıdığım 2 uç noktada ki ruh hastası insanda tek çocuktu. biri bütün semptomları ile narsist, diğeri psikopatik eğilimleri olan bir narsist ve patolojik bir yalancı. istisnalar olabildiği gibi genelde şımarık ve bencil olurlar. çoğu bu davranışlarının farkına birileri bunları kırmadan farketmezler.

diş takırdatmak

mediocregenius
diş minesine zarar verip, dişlerin kırılması, düşmesi ve ağrılara sebep olur. üşümek dışında stres kaynaklı da olabilmektedir. gece uyurken dişlerinizi sıkıyorsanız ağrı ile uyanırsınız. bilinçsizce yapılır kontrol etmesi zordur.

entropi

mediocregenius
teoloji ve felsefede de faydalanılan termodinamik kanunu. geçmiş her zaman daha güzel olacak, her şey giderek daha kötü olacak. kaos kazanacak.

aynı zamanda evrenin sonuyla alakalı ihtimallerden biri.

bizi bağlamıyor çünkü gerçekleşmesi için gereken tahmini süre şu şekilde ifade ediliyor. 10¹⁰⁰.

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGVhdF9kZWF0aF9vZl90aGVfdW5pdmVyc2Umajör depresyon

mediocregenius
öncelikle belirtmek istediğim nokta şu ki, depresyon halk arasında genel olarak küçümsenen ama sonuçlarının kişi üzerinde ki etkileri muazzam olan bir hastalıktır. kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülen, her yaşta görülmesine rağmen ortalama 20 yaş civarında ortaya çıkan klinik depresyon olarakta geçen depresyonun varyasyonu. günlük hayatta herkes zaman zaman depresif hissedebilse de depresyon belirtilerinin 2 hafta aralıksız ve üzerinde sürmesi bir majör depresyon işaretidir.

başlıca majör depresyon belirtileri;
-bitkinlik, tükenmişlik gün boyu enerjisiz hissetme,
-değersizlik ve suçluluk hisleri,
-zayıflamış konsantrasyon, kararsızlık,
-insomnia, hypersomnia,
-günlük aktivitelere karşı belirgin ilgi kaybı, önceden zevk alınan şeylerden zevk alamama,
-huzursuzluk,
-tekrarlayan intihar ve ölüm düşünceleri,
-kayda değer kilo kaybı veya alımı
-yoğun unutkanlık

özellikle erkeklerde ki belirtileri arasında,
-aşırı madde, alkol kullanımı
-asabilik ve öfke

hafife alınmaması gereken, profesyonel yardım ve bazı vakalarda ilaç kullanımı ile tedavi edilebilen psikolojik bir hastalıktır.

ilk atak yaşandıktan sonra risk arttığı için tekrar edebilir. tetikleyicilerin ne olduğunu fark ederseniz onlardan uzak durarak o riski azaltabilirsiniz.

bu durumda bir arkadaşa sahipseniz, "takma kafana bu kadar", "olur öyle bak bilmem kimin ne derdi var", "nolur yine depresyonda olma", "sevişsen geçer bak valla", "bu amına koduğum niye intihar etmiyor? bütün enerjimi sömürdü." gibi amipsi, salak cümleler kurmayın. enerjisi olmadığı için muhtemelen cevap bile veremeyecektir karşınızda ki, ancak unutmayacaktır da.

varoluş sancısı

mediocregenius
13 yaşımda alkol, 19 yaşımda uyarıcılarla bastırdığım, bu ürünlerin yoğun tüketimi sonrası majör depresyon şeklinde 22 yaşımda iken katlanarak geri gelen cevabını kimsenin bilemediği sorular sormaktan ve bunlarla ilgili endişe duymanın temelini oluşturduğu saçmalık ötesi ama herkesin bir dönem içine düşmekten başka çaresi olmayan hede.

adımları genel olarak şu şekildedir;

-sorgulamak,
-değiştirmeye çalışmak, (idealistlik, kapitalizm ve toplumdan kaynaklı kendini önemli, özel hissetme yanılgısından kaynaklı çaba)
-değiştiremeyince ya da zorluğunu farkedince kendi güçsüzlüğünün, çaresizliğinin, aciziyetinin farkına varmak,
-öfke,
-depresyon

şahsi fikrim herkesin aynı şekilde tecrübe etmediği ve çıkış noktasına bağlı olarak farklılıklar gösterebildiği yönünde. sonuç genel olarak aynı yine de. izolasyon.

izolasyon çünkü, herkesin bu kadar derdi varken üstüne buna kafa yorup daha da bunalmak istemiyorlar. dışlanıyorsunuz. ya da kendinizi yabancılaştırıyorsunuz kontrol edemediğiniz için. bulunduğunuz ortamlar sadece geyik dönen ortamlar ise zaten hem kendi akıl sağlığınız için hem grupta'ki insanların keyfi uğruna kendinizi geri çekiyorsunuz.

tamamen geçeceğini düşünmemekle birlikte istikrarlı olmasa da idare edebileceğini düşünüyorum kişinin, kendi tecrübemden yola çıkarak. benim için yöntem hedonist yaşama geri dönüş oldu.

ya spiritüel tatmin ve din yolunu seçecektim ne kadar inançsız ve rasyonel bir insan olsamda. ya da kendimi tercih ettiğim ve hoşuma giden şekilde uyuşturmaya devam edecektim.

bir arkadaşımın bir sözü bir nebze iyi gelmişti, hissettiğim yalnızlıkta bir nebze azaldı yalnız olmadığımı görünce.

"insanın varoluşsal soruları varsa, diğer insanlar bunu farkedip ona daha uzak davranıyor. bilinçli olmasa da kimse bu konuları düşünmek istemiyor. hatırlatan, düşünen insanlarda dışlanıyor."

son olarak alın bunu okuyun buraya kadar okuduysanız.
https://eksisozluk.com/entry/50268073

siddhartha

mediocregenius
tek albümlü efsane türk gruplarındandır. 98'de yayınladıkları, trip to innerself albümleri türk psychedelic rock müziğin zirve noktasıdır gözümde.
özgür kurcan: vokal, gitar
ege madra: gitar
ulaş akın: bas
volkan yıldırım: klavyeli çalgılar
orkun öker: klavyeli çalgılar
kaan sezgin: davul
neslihan engin: klavye çalgılar
nil karaibrahimgil: vokal
kerem özyeğen: vokal
serkan yılmaz: perküsyon
berke özcan: perküsyon

piirpauke

mediocregenius
1974 yılında sakari kukko tarafından kurulan finlandiya'lı müzik grubu. yaptıkları müziğin türünü çok iyi bilmemekle birlikte dünya halk müziği gibi diyebilirim.

wikipedia ise bu konuda şöyle demiş; "freejazz-,flamenco-, mbalax-, arabesk-, carnatic-, romantic-, modern-, classical-, humppa-, impressionist-,hindustani-, salsa-, amharic, lappjoik-, tibetan-, balkan-, karelian-, finnish-, national-romantic- and rockmusic"

söylenebilecek tek şey kaliteli müzik yaptıkları olur.
hedonizm

mediocregenius
hazzın mutlak doğru olduğunu savunan felsefi görüş. hayatta haz veren şeyleri etik olmasalar bile kovalamayı salık verir. "keyif alıyorsan yap gitsin"dir. nihilizmin dolaylı sonuçlarından biridir.
anlamsızlığın uyuşturucularından biridir bu açıdan.

reddit

mediocregenius
aaron swartz tarafından kurulan online platform. aklınıza gelebilecek her konuda ve ilgi alanında bir adet subreddit bulabileceğiniz güzel platform. reddit'in meşhur bir karanlık yüzü bulunmakla birlikte, çok eşelenmediği takdirde dark side'a geçiş yapmadan kullanabilirsiniz. her subreddit'in kendi kuralları vardır, kenara yazarlar. kurallara uymayanlar için perma ban uygulanabilir.

takip ettiğim bazı subredditler;
https://www.reddit.com/r/worldnews/
https://www.reddit.com/r/urbanexploration/
https://www.reddit.com/r/SketchDaily/
https://www.reddit.com/r/shittyaskscience/
https://www.reddit.com/r/Physics/
https://www.reddit.com/r/photography/
https://www.reddit.com/r/nasa/
https://www.reddit.com/r/pcgaming/
https://www.reddit.com/r/MachineLearning/
https://www.reddit.com/r/Filmmakers/
https://www.reddit.com/r/HistoryPorn/
https://www.reddit.com/r/itookapicture/
https://www.reddit.com/r/AskHistorians/
https://www.reddit.com/r/astrophotography/
https://www.reddit.com/r/audiophile/
https://www.reddit.com/r/dadjokes/
https://www.reddit.com/r/Documentaries/
https://www.reddit.com/r/ExposurePorn/
https://www.reddit.com/r/horror/


son olarak redditin kurucusu erken ölen genç dahilerden, aaron swartz'ın belgeseli.

ufo

mediocregenius
ing: unidentified flying object

bu açıdan sadece dünya dışı olduğu düşünülen araçlar dışında radarda görünüp kimliğini doğrulatmayan uçaklar içinde söylenir.

matthew etkisi

mediocregenius
en kısa özeti kendi kendini gerçekleştiren kehanet olarak geçen olay.
örnek olarak, kaynak sahibi ailelere doğan çocukların, bu kaynaklardan mahrum olarak büyüyen çocuklara göre başarılı olma olasılığının uçurum boyutunda olması örnek verilebilir.

spor'da, geleceğin yıldızları belirlenirken istemsizce gerçekleşir aynı zamanda.

malcolm gladwell'in outliers kitabı matthew effect ve daha nice benzer ve göz ardı edilmiş konuyu çok güzel örnekler ve araştırmalarla açıklar. bu açıdan tavsiye edebilirim.

kitapta aynı zamanda iq ve başarı/başarısızlık, lewis terman'ın termitler olarakta bilinen 75 yıldan uzun sürdürdüğü üstün zekalı çocuklar hakkında deneyine ve matthew etkisinin uzun sürede ki etkilerini geniş spektrum ve zamanda göstermesi açısından güzeldir.

barnum etkisi

mediocregenius
bireylerin, özellikle kendileri için hazırlanmış gibi görünen ama aslında büyük çoğunluktaki insanlara uyacak kadar genel ve belirsiz kişilik betimlemelerini kendi özellikleri olarak algılama eğilimlerini anlatan bir gözlemdir. barnum etkisinin apaçık görüldüğü yerlere, astroloji, fal, rüya tabiri, bazı kişilik testleri örnek verilebilir.

monty python

mediocregenius
çekirdek kadrosu john cleese, graham chapman, michael palin, terry jones, eric idle ve terry gilliam'dan oluşan ingiliz kara mizahının zirvelerinden birini oluşturan seridir.

monty python and the holy grail
monty python life of brian
monty the meaning of life

south park'ın yaratıcıları trey parker ve matt stone ikilisine de ilham kaynağı olmuştur.

life of brian'dan bir sahne


holy grail'dan bir sahne

stanley kubrick

mediocregenius
sinematografi dehası yönetmen. gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerdendir. eserleri arasında,
-dr. strangelove
-2001: a space odyssey
-a clockwork orange
-eyes wide shut
-full metal jacket
-the shining
-lolita
bulunur. obsesif ve mükemmeliyetçi yapısı ile bilinir. bazı sahneleri yüzlerce kez tekrardan çekmesiyle meşhurdur. yine de kendisini filmlerini bile izlemeden önce 14 yaşımda arifin manchestera attığı golü ararken şu sözü sayesinde tanıdım ve hayatımda vizyonunu örnek aldığım insanlar arasından çıkarmadım sonrasında. işte o söz;

"the very meaninglessness of life forces man to create his own meaning. children, of course, begin life with an untarnished sense of wonder, a capacity to experience total joy at something as simple as the greenness of a leaf; but as they grow older, the awareness of death and decay begins to impinge on their consciousness and subtly erode their joie de vivre, their idealism - and their assumption of immortality. as a child matures, he sees death and pain everywhere about him, and begins to lose faith in the ultimate goodness of man. but, if he's reasonably strong - and lucky - he can emerge from this twilight of the soul into a rebirth of life's elan. both because of and in spite of his awareness of the meaninglessness of life, he can forge a fresh sense of purpose and affirmation. he may not recapture the same pure sense of wonder he was born with, but he can shape something far more enduring and sustaining. the most terrifying fact about the universe is not that it is hostile but that it is indifferent; but if we can come to terms with this indifference and accept the challenges of life within the boundaries of death - however mutable man may be able to make them - our existence as a species can have genuine meaning and fulfillment. however vast the darkness, we must supply our own light." -stanley kubrick

çeviri:
"hayatın anlamsızlığı, insanı kendi anlamını yaratmaya iter. çocuklar, tabii ki de hayata kararmamış bir merak duygusu ve bir yaprağın yeşilliği gibi basit şeylerde bile gerçek
mutluluğu yakalama kapasitesine sahip olarak başlarlar; ama büyüdükçe, ölümün ve çürümenin farkındalığı bilinçlerine etki etmeye ve zarifçe yaşam sevinçlerini, idealistliklerini
ölümsüzlük yanılgılarını aşındırmaya başlar. çocuk olgunlaştıkça, baktığı her yerde ölüm ve acıya tanıklık eder ve yavaşça insanın en iyi canlı olduğu düşüncesine inancını
kaybetmeye başlar. ama eğer çocuk, mantıken güçlü -ve şanslı- ise, bu ruhun alacakaranlığın'dan tekrar gün yüzüne çıkabilir ve bu şekilde yeniden doğabilir.
hem hayatın anlamsızlığının farkında olmasından dolayı hemde buna rağmen, kendisine yeni bir amaç yaratabilir. o doğduğu zaman sahip olduğu aynı saf merak duygusuna tekrar sahip
olamayabilir ama bu sefer daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir amaca şekil verebilir. evrenle ilgili en korkutucu şey düşmanca bir yapıda olması değil aksine kayıtsız olmasıdır;
ama eğer bu kayıtsızlıkla uzlaşıp, yaşamın ölüm sınırları içerisinde bize sunduğu zorlukları kabul edersek - değişken insan başarabilir - tür olarak varoluşumuz özgün bir anlam ve tatmine
sahip olabilir. karanlık ne kadar engin olursa olsun, kendi ışığımızı kendimiz sağlamalıyız."