confessions

soslupirana

Yazar  · 28 Mayıs 2018 Pazartesi

  1. toplam giri 125
  2. takipçi 20
  3. puan 928

yazarların gördüğü ilginç rüyalar

soslupirana
Ben ve babam Beşiktaş'ın birikmiş borçlarını ödemek için evden tırlar dolusu para çıkarıyoruz. Sevkiyatın başında da ben varım ve ne alakaysa paraları rusya'ya götürüyoruz. Haber vermek için sonrasında benim telefonumdan fikret orman'ı arayan babam, geriye kalan 50 milyon liralık kısmı bilerek ödemeyeceğini bu kısmın taraftar grubu tarafından toplanmasının hem camia hem de grup arasında dayanışma ve bağlılık sağlayacağını söylüyor. Fikret orman'dan onayı alan babam en son yöneticisi olduğu çarşı watsep grubundan taraftarı birlik ve beraberlik sözleriyle coşturuyordu. Tabii benim telefonum yarı gidik Olduğu için bağlantıda sorun yaşıyordu. Babam da hem telefona hem de kendisine muhalif olan birine saydırıyordu. Şimdi Demezler mi insana o kadar paran var Beşiktaş'ın neredeyse tüm borçlarını ödüyorsun ama kendine doğru düzgün çalışan bir telefon almayı akıl edemiyorsun diye. Gel de açıkla Şimdi bu rüyayı. "Nerden baksan tutarsızlık, Nerden baksan ahmakça."

tony jaa

soslupirana
Savaşçı, ong bak, koruyucu filmlerinde oynamış, dövüş sanatları aktörüdür. Hızlı ve õfkeli serisinin 7. Filminde de rol Almıştır. Çocukluğumun önemli isimlerindendir kendileri. Abimle onun dövüş sahnelerini izler gördüklerimizi birbirimize uygulamaya çalışırdık. Tabii hep ben dayak yerdim. 1.68'lik yahuşuklu çekik prensim. Muay thai'nin Tanrısı. Benim için hâlâ genç Tien'sin.

muzlu süt

soslupirana
Gece gece yine karnımın acıkması sonucu aklıma gelen ilk şeydir. Ne güzel bir içecektir kendileri. Aziz dostum süt ile onun tropik eşi muhterem muz hanımefendinin eşsiz dansıyla oluşur. Sonra biz gibi Yarı heyvan Yarı bilmem neler de Onları hüpletiriz. Pişman mıyıZ? Ben değilim.

Karnım aç sayın sevgili sözlük yazarları. ne olur yani biriniz camdan muzlu süt atıp kaçsa??

şarkı ve şarkıcı önerileri

soslupirana
Yarın beni bekleyen 2 adet sınav kağıdını unutmak için hunharca dans ederken bu başlıkta buldum kendimi. Ve dedim ki neden bu şarkıyı başkalarıyla da paylaşmayayım. Kendileri bu şarkıyı muhtemelen biliyorlardır ama olsundu.

Not: oraya buraya zıplamadan dinlemeyin, göreyim totoları.

18 mart sözlük film zirvesi

soslupirana
Sabahın köründe Yine mükemmel ötesi bir fikirle karşınızdayım. 18 mart sözlük yazarları olarak film geceleri mi yapsak? İzlemeye değer bulduğumuz filmleri patlamış mısır eşliğinde açar sonrasında derin analizlerle dolu sohbetlerle devam ederiz. Yeni fikir önerileri için başlığı buraya bırakıyorum şimdilik. Ayrıca mesaj kutuma da organizasyon işleri ve katılımlar için mesaj bırakabilirsiniz.

Not: maskelerinizi almayı unutmayın.

Editos: uzakta olduğu için zirveye katılamayacak ponçikler var aramızda. Giriyi eksileme sebepleri kesinlikle kıskanma değilmiş. Onlar yapar mıymış öyle şeyler? Hiiç.

feminazi

soslupirana
Bazı feministlerin en ufak bir suçlanmada kendilerini aklamak için uydurdukları, feminist literatürde yer almayan, hatta ciddiye alınıp akademik camiada bile konuşulmayan ifadedir. Sakın ola Feminist teoriyi yalayıp yutmuş insanların yanında "ben de araştırıyorum, biliyorum bunları..." görüntüsü çizmek için bahsini geçirmeyin. O an ifşa etmiş olursunuz kendinizi. Dalga geçmek falansa tabii maksat "veet standlarına da saldıranlar feminist değilmiş yahu feminazidir onlar hehehe" Deyip bilirkişi havasına girilirse daha inandırıcı olunur.

demonoloji

soslupirana
Şeytan, iblis ve cinleri inceleyen bir çalışma alanıdır. Ancak bu çalışma alanı düşünüleceği gibi bilimsel yöntemlerle değil bilim dışı ve doğaüstü yollarla gerçekleştirilir. Bu alanla uğraşanlara ise demonolojist denir.

Misal ben, arkadaşlarımın kütüphanede derslerini çalışıp çaylarını yudumladıkları bu saatlerde benzer sorumluluklarımı yerine getirmiyor aile geleneğimiz olan "demon avı" gecesinde mecburen ritüeldeki yerimi almış bulunuyorum. Bu özel gece Büyük dedem Jasques Lacan'ın muhtemelen göreceği son av töreni olmakla beraber benim de asırlardır süre gelen bu geleneğe katılacağım ilk gece olacak. Organizasyonun girişinde alanda görüntü kaydetmenin yasak olduğunu belirten bir tabela olmasına rağmen teknolojiyle bütün bir insan olduğum için telefonumu gizli yollarla yanıma almış bulunmaktayım. Ancak Ayinin bu geceki baş kahramanı ben olacağım için tören anında telefonuma yaverim 1984 kod adlı kofi annan bakacak. İlerleyen günlerde ayin gecesinde kaydedeceğimiz görüntüleri siz değerli kamuoyumla paylaşacağım konusunda söz veriyor şimdilik hoşçakalın diyorum.

ders çalışamamak

soslupirana
Vize ve final dönemlerinde biz mekteplilerin, ders çalışma gerekliliğini yerine getirememe durumudur.

Sabah planlanan bir saatte uyanılır. Zaten masada çalışmayacağını bilen mekteplimiss, ilk iş olarak yatağını toplar. Yatağın üzerini farklı Büyüklük ve renkte olan yastıklarla donatır. Farklı renk tonlarına sahip kalem, kağıt ve ders kitaplarıyla, yatakta ders çalışma ortamını ayarladıktan sonra tam Yatağın ortasına zıplayacak ki, Aklına tuvalete gitmesi gerektiği gelir. Bu arada karnı da acıkmıştır tabii. Önce hangisini halledeyim diye düşünüp dururken birden en yakın kankisi Burçik mesaj atar.
-Kanki tavla mı atsak hem hava da güzel dolanırız da.
-ama kankicim kitabı bitirmedim ben
-olsun ya akşam okursun. Ben de öyle yapacağım zaten
-tamam 2 saat sonra merkezde olurum
-(görüldü)

Tüm gün saçma sapan yerlerde dolanıp, sırf eve dönüp ders Çalışma korkusuyla karşılaşmamak için akıllarına gelen her türlü aylaklığı yapan bu gençlerimiz akşamın ilerleyen saatlerinde boynu bükük iki tilki misali kürkçü dükkânlarına doğru yol alırlar. Yolda Küçük tilkimizin Aklına yine bir fikir gelir.
-kanki yaa Geçenlerde bir filme denk geldim ama tek başıma da izlemek istemedim zaten iki saat falan acaba diyorum beraber film mi izlesek?
-ne filmi
-komedi korku karışık ben de Bilmiyorum. Hem başka da Bakarız sevmezsek
-bilemedim ki şimdi. Sınavlar da var Çalışmadık da hiç
-aman bee! ne olcak. En fazla kalırız.

Böyle uzayıp giden bir sohbet ile yolculuklarını bitirip eve ulaşan kahramanlarımız, izlerken bari ağzımız boş durmasın diyerekten evin yan tarafında bulunan marketi de talan ettikten sonra ahan da şimdi filmi açıp izlemeye koyulmaktadırlar. Muhtemelen önümüzdeki birkaç günlük sınav maceralarını bu gibi yollarla geçirmeye çalışacak, Arkadaşlarına da "biz çalışmadan da geçebiliyoruz hehehe" gibi kendilerinin bile inanmadığı cümlelerden kuracaklardır.

Tanrı ıslah etsin. Amen...

iletişim yayınları

soslupirana
1982 yılında murat belge tarafından kurulan yayınevidir.

dünya edebiyatı ve sosyal bilimler alanında olan kitap çevirileri ortalamanın üstünde, kapak tasarımları kendine has ve güzeldir.

yayınevi, son zamanlarda iki konu yüzünden eleştirilmektedir:
"çağdaş türkiye edebiyatı" ve "klasık türkiye edebiyatı" dizileri için neden türk yerine türkiye demeyi tercih ettikleri.
kitap fiyatlarının gereğinden pahalı oluşu...

bereketli hilal

soslupirana
Münbit hilal olarak da bilinen nil vadisi, güney Doğu anadolu, kuzey Suriye ve mezopotamya bölgelerinin içinde yer alan alana verilen isimdir. Tarihte ilk defa evcil hayvan ve bitki türlerinin burada görüldüğü tahmin edilmektedir. İlk köy ve tarım yerleşim alanlarındandır.

toplu taşıma araçlarında öpüşen çiftler

soslupirana
Birbirlerini çok sevmediklerinin Farkındaymışmışlar da arada farkına varmadan farklı kişilere sekmesi an meselesiymiş de...

Tanım bana bir şey hatırlattı. İki sevgili metro vb. Toplu taşıma araçlarında yolculuk eder. Taraflardan biri heyecanlıdır biraz. Belki de uzun bir vakit olmuştur görüşmeyeli. E haliyle biraz da özlem vardır. Sonra çiftimizden biri duramaz ve ufaktan yakınlaşmaya çalışır sevdiğine. Belki hafiften ses çıkararak öper de. O esnada izlendiğinin farkında değildir. Zira kendilerini kocaman açılmış gözleriyle izleyen bir veya birkaç insan vardır. Onlar kendilerince hasret giderirken birileri de onları adeta bir porno sahnesi izler gibi dikizliyordur. Bu birileri farkedildiklerini anladıkları anda "ar namus da kalmamış" "töbe töbe eviniz yok mu sizin kardeşim. Yoksa anahtarı vereyim görün işinizi.' Gibi beylik laflarıyla az önce geçirdiği orgazm anını yok sayarak başlar niyet okumaya... bu hikaye böyle uzaar gider.

Velhasılıkelam rahatsız oluyorsan kardeşim, izleme. tak kulaklığını kendini dinle, kendinle ilgilen. Karışmayın yahu millete.

marvin harris

soslupirana
Amarikalı antropolog, insan bilimcidir. Aynı zamanda Marksist ekoloji kuramlarının öncülerindendir.

Dünya tarihiyle ilgili çok iyi tez ve analizleri vardır. Daha önce ussal temellere dayandırılamayan tabu, inanç ve gelenekleri akılcı çıkarımlarla nedenselleştirmiştir. Bunlarla ilgili türkçeye çevrilen iki kitabı vardır.
Yamyamlar ve Krallar
İnekler, domuzlar, savaşlar ve cadılar

stefan zweig

soslupirana
Avusturyalı romancı, biyografi yazarı, gazeteci ve oyun yazarıdır. Öykü, deneme, şiir, anı türlerinde de eserler vermiştir. 1942 yılında karısıyla(Charlotte Elizabeth altmann) birlikte Rio de janeiro'da intihar eder. Nazi kontrolüne giren ülkesinden göç etmek zorunda kalan Zweig, ölümünden önce geriye bir de intihar mektubu bırakmıştır.

Mektubun Türkçe çevirisi şöyle
"Özgür iradem ve açık bir bilinçle bu yaşamdan ayrılırken, son bir sorumluluk yerine getirilmeyi bekliyor: bana ve işimi yapmama huzurlu bir ortam sunan harika ülke brezilya'ya içten teşekkürlerimi sunmak. Her yeni günle bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim, ruhsal anavatanım kendi kendini yok ettikten ve ana dilimin dünyası yok olduktan sonra, dunyanın Hiçbir yerinde hayatımı bu kadar severek yeniden kuramazdım. Ama altmışıncı yaştan sonra tam anlamıyla yeniden başlamak çok özel bir güç gerektiriyor. Ve benim gücüm yıllar süren vatansız yolculuklardan sonra iyice tükendi. Bu nedenle Hayatımı doğru zamanda ve doğru bir şekilde sonlandırmamın iyi olacağına inanıyorum. Ki hayatım boyunca tinsel uğraşım, en büyük haz kaynağım ve kişisel özgürlüğüm en yüce değerim oldu. Bütün dostlarımı selamlarım! Hepsine uzun geceden sonra gelen tanın kızıllığını görmek nasip olsun! Ben her zamanki sabırsızlığımla önden gidiyorum."

En bilinen eseri satranç'ın yanı sıra,
Dünün dünyası
Korku
Sabırsız Yürek
Bir kadının hayatından 24 saat olağanüstü bir gece
Bilinmeyen bir kadının mektubu
...

Tüm bunların yanında bir öyküsü vardır ki gecelerce uyutmaz. bütün yapıp etmeleri, çırpınışları sorgulatır insana. yaşam için verilen mücadelenin anlamsızlığıyla boğuşurken bulursun kendini. Yaşlı adam son satırlarıyla veda ederken sizde de bitmiştir bir şeyler çoktan. "Bir yüreğin ölümü"

halı saha

soslupirana
Hep merak etmişimdir.
Küçükken heves eder abimin peşine takılırdım o da beni kibarca! Kovardı. Ben de sokakta kız Arkadaşlarımı toplar oynamaya çalışırdım. Ama hep içimde kalmıştır. Toplanıp giderseniz beni de alın la.

Not: gelmeden ayaklarınızı sigortalatmayı unutmayın.

yılmaz özdil

soslupirana
Atatürk'ü bu kadar az anlayıp Atatürk hakkında neden bu kadar çok şey Söylediğini anlayamadığım gazeteci, köşe yazarıdır. Klasik ulusalcıların biraz daha tahsil görmüş halidir. Her bir cümlesine ayrı bir paragraf açar kendileri nedendir bilinmez. Yine de birilerine giydirirken güldürmeyi başarır.

midye dolma

soslupirana
Tadının güzel olduğu söyleniyor. Bir kere yedikten sonra bağımlısı olunuyormuş. Ben neden hiç yemedim bilmiyorum. Pisboğazın tekiyim normalde. Benden nasıl kaçmış olabilirsin ey bre gafil?

kunkor mantarı

soslupirana
Dersim ve bingöl yöresinde ilkbahar aylarında yetişen mantar türüdür. Yere azcık gömülü şekilde büyür. Fiyatının etten daha pahalı olduğu söylenir. Közleyerek yenilebildiği gibi yumurtayla kavrularak da yemeği yapılabilir.

gece açlığı

soslupirana
Gecenin bu saatinde beni çaresiz bırakan açlıktır. Midemden o kadar garip sesler çıkıyor ki birazdan dillenip bana psikelejik şiddet uygulamasından endişe duyuyorum. Yan tarafımda masumca uyuyan oda Arkadaşımı protein deposu olarak görmeye başladım. Yarınımdan korkuyorum Sözlük.
Allahını seven tepede bulunduğum katedralden içeri ekmek atsın!

müslüman ermeniler

soslupirana
Al Jazeera Türk'ün 2014 yılında "ötekinin ötekisi" olarak tanımladığı, hem müslümanlarca hem de hristiyanlarca dışlanan grubun adıdır. Muhtemelen kendilerini güvende hissetmek isteyen ataları kimliklerini saklamak için bu yöntemi kullanmıştır. İçlerinde ermeni kimliğini çok sonradan ögrendiğini iddia eden imam ve öğretmenler var.

Şimdilik Pek bilgi sahibi olmadığım bu başlığı Soru ve sorgularla buraya bırakıyor, Günün birinde müslüman ermeni birinin gerekli gördüğü bilgi paylaşımını buraya bırakacağını ümit ediyorum.

ed stafford

soslupirana
Amazon nehrini baştan sona yürüyerek geçen tek insan. An itibariyle youtube'da olan ölüme terk edilmek ve kurtuluş öyküleri videolarını izlemekteyim. Adamın bir leş bir böcük yiyişi var Off... zorla midemi bulandırmaya Çalışıyorum ama olmuyor :( sanırım daha fazla duramayacağım. bekleyin beni haşereler geliyoruumm.
0 /